Enne 2009. aastat ettevõtete tulumaksu ei muudeta

Krista Taim 30. juuli 2004, 00:00

Strateegia väljatöötamisel oodatakse ettevõtlusliitude abi.

Ehkki praegu on suurte Euroopa Liidu riikide surve Eesti maksusüsteemile suur, säilitab Eesti senise vabastuse investeeringutelt 2008. aasta detsembri lõpuni.

Euroopa Komisjoni plaan harmoniseerida ettevõtete tulumaksusüsteemi sunnib Eestit mõtlema, kuidas edasi toimida pärast erisuse lõppemist.

Rahandusminister Taavi Veskimäe sõnul töötatakse sügiseks koostöös ettevõtjatega välja uus maksustrateegia Eesti ettevõtluskeskkonna atraktiivsuse säilitamiseks.

?Peame läbi mõtlema süsteemi, kus ühelt poolt oleks Eesti ettevõtjate huvi kaitstud, teisalt lähtutud üldisest ettevõtte maksustamise loogikast Euroopas ning sellest, kuidas on tagatud riigi eelarves tulude laekumine,? ütles Veskimägi eile.

Strateegia üks põhimõttelisi suundumusi oleks kaudsete maksude suurenemine. ?Pigem tahaks maksustada tarbimist ja vähem tulu,? ütles Veskimägi.

10.?11. septembril kogunevad Euroopa rahandusministrid, teiste teemade seas tuleb arutlusele ka Euroopa komisjoni tehtud ettevõtete tulumaksubaasi harmoniseerimise ettepanek.

Elcoteq Tallinna juhatuse liikme Ilmar Peterseni sõnul ei tee reinvesteeringute tulumaksuvabastuse kadumine ettevõtete elu rõõmsamaks. ?See ei ole katastroof, kuid vähendab konkurentsivõimet,? ütles ta. Peterseni hinnangul võiks Euroopa Liidus maksuerisusi vähendada, tekkida võiks üks maksubaas, samas võiksid maksumäärad liikmesriikide enda pädevusse jääda.

Rahandusministeeriumi nõuniku Erki Uustalu sõnul hoiab Eesti 2008. aasta lõpuni kiivalt kinni oma maksusüsteemist ja väljakaubeldud eranditest.

Kas on kindel, et siinsete ettevõtete maksuvabastused reinvesteeringutelt kehtivad 2008. aasta lõpuni?
Rahandusminster on väljendanud, et enne üleminekuperioodi lõppu meie oma maksusüsteemi ei muuda, kuigi teatud riigid tahavad meid mõjutada. Meil on vetoõigus ministrite nõukogus ja minister on öelnud, et seda ta ka kasutab.

Euroopa Komisjon arutab praegu maksubaasi ühtlustamist, kui palju aastaks 2009 jääb üldse riikidele sõnaõigust?
Komisjon on väitnud, et ideaalis toimuks loomulikult tulumaksusüsteemide harmoniseerimine, aga kuna nad teavad, et praktikas on seda keeruline läbi suruda, tegid nad ettepaneku, et ühtne maksusüsteem kehtestataks alternatiivsena praegu eksisteerivatele. Siis oleks 25 + 1 maksusüsteemi ja ettevõte saaks valida. Suurtele ettevõtetele, kes tegutsevad mitmes ELi riigis, oleks see hea, sest nad ei peaks siis 25 maksuametiga suhtlema. Meie suhtume sellesse ettepanekusse ettevaatlikult.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing