Logistika põhimõisted, 15. osa

Rivo Sarapik 02. august 2004, 00:00

poolautomaatne kinnine laosüsteem, mis on mõeldud väikesemahuliste ja suhteliselt kergete toodete ladustamiseks. Paternosteri puhul on riiulid kinnitatud kandevketile. Juhtimisseade toob soovitud riiuli lühimat teed pidi kasutaja juurde. Süsteemi liikuma hakkamine ja peatumine toimuvad pehmelt. Paternoster-süsteem sobib hästi ühitama ladustamist muude tegevustega, näiteks tootmisega. Puuduseks on suhteliselt kõrge hind ja piiratud tootlikkus.

kassaterminali informatsiooni kasutamisel põhinev planeerimine, paikapidavad ennustused ja nende vahetamine osapoolte vahel ning muutustele tundlikult ja operatiivselt reageeriv täiendamine. Pürgimuseks on saada jätkuv materjalivoog ilma asjatute seisakute ja hilinemisteta.

privaatlaos opereerib kauba ja lao omanik või rentnik ja ladu on allutatud tema täielikule kontrollile. Kui ladustatavad kogused on suured ja käsitsemise mahud ühtlased, on privaatladu sageli kõige ökonoomsem alternatiiv.

Puuduseks on see, et privaatlao pidaja kannab pidevalt suurt püsikulude koormat.

tooraine varujate ja tehaste vaheline tooraine või materjali vaheladu, mille ülesandeks on tagada katkematu tootmine või tarbimine ebarütmilise varustamise korral või ka rütmilise varustamise korral, kui kaubakogused on väga suured.

Ka tehase vaheladu erinevate tootmisüksuste vahel, kus ladustatakse suuri tooraine- ja materjalikoguseid tootmise ootel.

logistikakulud, mis on põhjustatud logistika ebarahuldavast juhtimisest ja/või ebapiisavast tarnekindlusest. Tootmises on puudumiskulud materjalide puudumisega seotud kulud, mis ilmnevad tootmise häirete ja seiskumisena. Kaubanduses on puudumiskulud valmistoodete puudumise põhjustatud kulud, mis ilmnevad kaotatud müügina ja turundusolukorra halvenemisena. Halvemal juhul võib kaasneda toodete puudumisega tellimuste või isegi klientide kaotamine.

Allikas: Eesti Logistikaühing, Äripäev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing