Kange alkoholi tootjad protestivad ebaühtlaselt tõusnud aktsiisi vastu

Sirje Niitra 16. august 2004, 00:00

Viina Liidu juhi Aleksander Skoblovi sõnul annab kange alkoholi aktsiisi 15% tõus tagasilöögi nii maksu laekumisse kui tootmisele. ?Meie kompromissettepanek oli 10 protsenti, selle oleks veel kuidagi ära kannatanud, aga 15 on liiga palju,? lausus Skoblov.

Viina Liidu juhi sõnul on varasemad alkoholiaktsiisi tõstmised näidanud, et majandusliku kasu asemel tõuseb maksu lisamisest ainult kahju. ?Kui odavama viina pooleliitrine pudel hakkab poeletil maksma 8 krooni rohkem, avab see tee salaviinale,? märkis Skoblov.

Ofelia tegevjuhi Outi Siveni sõnul on õiglane, et planeeritav aktsiisitõus puudutab ka kanget õlut ja veini. ?Kui hinnata sisuliselt, mis variant aktsiisitõstmiseks valiti, on hea, et tõus on mõõdukam, kui alguses planeeritud 20%,? kommenteeris Ofelia juht valitsuse eilset otsust.

Liviko juht Udo Themas soovitab rakendada võrdse kohtlemise põhimõtet ning tõsta alkoholiaktsiisi vähem, kuid kõigile võrdselt.

Vahe tegemine on Themase sõnul seda imelikum, et siinsed viinatootjad kuuluvad kohalikule kapitalile, seevastu kõik suured õlletootjad väliskapitalile. ?Siiani pole veel kuulda olnud, et soomlased muretseks õlle aktsiisi tõstmise pärast Eestis. Küll aga on suvest alates soovitatud tõsta kange alkoholi aktsiisi, varjamata, et see on Soome riigile kasulik.?

Tartu Õlletehase A Le Coq juht Tarmo Noop peab otsust mitte tõsta lahja õlle aktsiisi õigustatuks, kuna see on meil niigi kõrgem kui Lätis ja Leedus. Noobi sõnul on õlle aktsiis meil kaks korda suurem kui Lätis ja 75% kõrgem kui Leedus. ?Kuid arvestades Eestis väljakujunenud olukorda, on otsus tõsta kange õlle aktsiisi õige, sest see konkureerib tõepoolest viinaga,? lisas ta.

Noop ütles, et aktsiisitõus mõjutab eriti neid õlletööstusi, kus kange õlle osakaal suurem, nagu näiteks Viru Õlu. A Le Coqi toodangust moodustab kange õlu veerandi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing