Keskastmejuht käivitab ettevõtte rahamasina

Igor Päss 30. august 2004, 00:00

Keskastmejuhi roll on leida alluvatele sobivaid motivaatoreid, olla ärakuulaja, ideede kokkukoguja, nende selekteerija ja edastaja, samuti järelevaataja-kontrollija. Keskastmejuht peab oskama meeskonda koostada ja tööle panna.

Keskastmejuhiks ei sobi kõik head spetsialistid, keda sageli edutatakse meeskonda juhtima. Kui hea spetsialist pannakse ületama enda kompetentsuse taset, võib lisaks firma kahjule tulemuseks olla ka pettumus iseendas. Seetõttu on kasulik enne edutamist testida inimese isiksust, motivatsioonifaktoreid ning juhtimisomadusi.

- Keskastmejuhi puhul on määravaks ametialased oskused ja kogemused, suhtlemisoskus, vastutustunne ja soov võtta juhtimisvastutust. Mõnede valdkondade kesktaseme juht ei pea teadma täpselt, kuidas ühte või teist asja teha, aga tal peab olema valmisolek võtta juhi roll. Näiteks keskastmejuhina edukas hakkamasaamine tootmises ja tehnikavaldkonnas eeldab töökogemust, erialaseid tehnoloogilisi ja tootmisspetsiifilisi teadmisi ning juhtimisalaseid kogemusi, reeglina eriharidust.

- Viimastel aastatel on järsult suurenenud vajadus keskastmejuhtide järele tootmises. Kogemustega keskastmejuhte tööjõuturul aga napib. Põhjuseks Eesti majanduses 80ndate lõpus ja 90ndate alguses toimunud muutus, kus vähenes märgatavalt tootmine ja tootmisettevõtete arv, mis tingis paljude keskastmejuhtide ja insener-tehnilise personali töökohavahetuse ja kvalifikatsiooni kaotuse.

See on viinud olukorrani tööjõuturul, kus noorema põlvkonna insener-tehnilise eriharidusega ja juhivõimetega inimestel on hetkel väga head karjäärivõimalused.

- Majanduse elavnemine on viimastel aastatel mõjutanud positiivselt ka keskastmejuhtide palgataset, seda kõige enam tootmises.

Tootmises sõltub keskastmejuhi palgatase palju valdkonnast (näiteks elektroonika- ja metallitööstuses on see kõrgem kui toiduainetööstuses), kogemustest, firma suurusest (suuremates ettevõtetes reeglina palk kõrgem) kui ka sellest, kas ettevõte pakub allhanget või teeb lõpptoodangut.

Suurtes teabemahukates (nt finantsvahendus-) firmades peab arvestama valdkonna üldise lugupeetavusega, spetsiifilisusega (konfidentsiaalsed andmed) ja nüüd ka sama valdkonna juhtide palgatasemetega meie kultuuriga tihedalt seotud naaberriikide sarnastes ettevõtetes.

Kui ettevõtte asukohas on piisav personaliressurss, siis asukoht palgataset väga palju ei mõjuta. Kui aga keskastmejuht on vaja meelitada mujalt, käib tööl kaugemalt või on antud töökoha tõttu vahetanud elukohta, võib see oluliselt mõjutada pakutavat palgataset.

Keskastmejuhi palgale võivad lisanduda kuu- ja kvartalipreemia, samuti vastavalt valdkonnale ja omandisuhtele preemiad plaanitäitmise ja kvaliteedi eest.

Oluline keskastmejuhile pakutavas kompensatsioonipaketis on erialane täienduskoolitus. q

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing