ARK hakkab väljastama uusi registreerimistunnistusi

Tõnu Tramm 03. september 2004, 00:00

Uued registreerimistunnistused erinevad senistest peaasjalikult oma ülesehituse poolest. Kui varem oli kolmeks kokkumurtava registreerimistunnistuse ülemises osas auto registriandmed, keskmises osas tehnilised andmed ja all omaniku või kasutaja andmed, siis uutel tunnistustel on esimeses osas korraga ära toodud nii auto kui ka tema omaniku andmed. Sisuliselt tähendab see seda, et politseil piisab vaid ülemise osa lugemisest, et saada kätte kogu teda huvitav informatsioon.

Andmelahtrid on viidud vastavusse Euroopas kehtivate standarditega, ehk siis iga lahter on tähistatud kindla tähega: A ? auto registreerimismärk; B ? esmane registreerimine; C ? omanik ja kasutaja; D1 ? auto mark; D2 ? tüüp; D3 ? kaubanduslik nimetus; J ? kategooria jne.

Täpselt samade tähtedega on tähistatud kõik Euroopa Liidu tehnilised passid ja see lihtsustab oluliselt registreerimisdokumendi lugemist näiteks Hispaania politseil, kes ei pruugi mõista, mida tähendab väljend ?kaubanduslik nimetus?. See on uus väljend ka meil ning tähendab sisuliselt sama, mis praegusel registreerimistunnistusel mudelilahter. Ehk kui mark on Toyota, tüüp tähistab Euroopa tüübikinnituse koodi, kategooria on M1, siis on nüüdsest selle sõiduki kaubanduslik nimetus näiteks Corolla.

Olulisemad muudatused on toimunud omaniku määratlemisel. Enam ei rõhutata auto omanikku, esikohale on tõstetud määratlus ?vastutav kasutaja?.

?Uuel blanketil on kolm täiesti erinevat määratlust: ?vastutav kasutaja?, ?omanik? ja ?kasutaja?. Kusjuures esikohal on just vastutav kasutaja, kes vastutab kõige eest, mis selle autoga toimub. Omanik võib olla näiteks liisingufirma või välismaalane,? selgitas ARKi direktori asetäitja tehnoalal Rein Einer ja lisas, et vastutava kasutaja ja omaniku kõrval saab kasutajatena passi märkida veel kuni kolm kasutajat.

Senised registreerimistunnistused kehtivad edasi ja väljavahetamise sundust ei tule. ?Täpselt nagu registrimärkidegagi, mis kehtivad edasi, ja ka välismaale minekul kehtivad nii vanad passid kui ka numbrid. Miks on viimaste osas tekkinud selline vahetusbuum, sellest on ka meil raske aru saada,? nentis ARKi registreerimisosakonna juhataja Sulev Vill, kelle hinnangul võib olla põhjuseks pigem see, et välismaale sõites tahetakse eurotähisega numbriga näidata, et oleme üks teie seast, mitte mingid mehed metsast. ?Reaalne vajadus midagi välja vahetada igatahes puudub,? ütles Vill.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing