USA valitsuse nõunik kaalub Hansapanga ja Kalevi aktsiate ostu

Annika Matson 06. september 2004, 00:00

?Kalevi ?okolaadid on parimad maailmas,? tunnistas ta ning lisas, et eelistab alati nende firmade aktsiaid, mille tooted talle meeldivad. Dentoni sõnul on Kalevil võimsust toodangut suurendada ja sobiv turundusstrateegia, et laieneda edukalt Euroopa ja isegi Ameerika turgudel. Hansapanga juhtkonda ja arengusuundi peab ta väga tugevaks.

USA valitsuse Kesk- ja Ida-Euroopa ekspert on aktsiaturgudele investeerinud juba veerand sajandit, tema vaieldamatuks lemmikuks on aga kinnisvarainvesteeringud. ?Kui sa ise rumalaid vigu ei tee, siis on kinnisvara turvalisim investeering. Riskid on aktsiaturu omadest palju väiksemad,? möönis mees, kes üürib Washingtonis välja büroopindu demokraatide presidendikandidaadi John Kerry meeskonnale. Ta ise kavatseb hääletada vabariiklaste kandidaadi ja praeguse presidendi George W. Bushi poolt.

?25 aastat tagasi ostsin esimese maja ja kolmest firmast 100 aktsiat,? teab mees täpselt. Need olid Texaco, US Steel ja Union Pacific Railroad. Väärtpaberid müüs ta nelja aasta pärast väga väikese, umbes 5protsendilise kasuga. Maja müüs aga viie aasta pärast 60protsendilise kasuga.

Aastasest sissetulekust investeerib ta veerandi. ?Jumalale tänu, olen investeeringuid alati hajutanud,? ütles Denton. Hetkel on 75% tema portfellist kinnisvaras, 12,5% aktsiates ja ülejäänu sularahas.

USA aktsiaturul peab investor hetkel alahinnatuks finants-, pangandus- ja tehnoloogiasektorit. ?Ostuga ootan veel veidi, kuni presidendivalimised on möödas,? märkis ta. Soetada eelistab ta aga madala riskiga firmasid, millel on tubli juhatus ja võime teenida jätkusuutlikku kasumit.

Denton kavatseb lähiajal suurendada osalusi firmades, mille aktsiaid tal juba on, näiteks IBM, Intel, Microsoft, eBay ja General Electric (GE). Kõige enam kavatseb ta suurendada GE osalust. ?Peamiselt selle pärast, et GE plaanib suuri investeeringuid teha finantsteenuste osutamiseks Venemaal ning Kesk- ja Ida-Euroopas, sealt on suurt kasvu oodata,? on aktsionär kindel. Samuti peab Denton perspektiivikaks tervishoiusektorit.

Nagu enamik ameeriklasi, kaotas ka Denton IT-krahhi aegu raha, ligi 200 000 dollarit ehk 2,5 mln krooni. Küsimusele, kas pärast seda oli raske uuesti investeerida, vastas mees, et ?hingatagi oli raske?. Hetke pärast kostis ta, et hingata oli siiski kergem kui uuesti alustada.

USA valitsuse nõunik James Denton on kindel, et enne USA presidendivalimisi sagenevad rünnakud Iraagis ja nafta hind teeb veel uusi rekordeid.

Maailma majanduse olukord on sünge, kuid ta usub, et see tasakaalustub peagi. ?Aasta lõpus võib oodata stabiilsuse saabumist Iraaki,? ütles ta. Samuti usub Denton, et paanika Venemaa naftafirma pankrotist on liialdatud.

Aktsiaturud on sel aastal olnud nõrgad ennekuulmatu energiahindade tõusu tõttu, mis on tugevasti vähendanud ettevõtete kasumeid, kärpinud äri laiendamise võimalusi ja piiranud eraisikute tarbimist.

Denton on kindel, et aasta lõpus hakkab langema ka nafta hind ja tänu sellele saab USA aktsiaturg uue hoo sisse.

jalule saada arenevates riikides

USA rahvusvaheline nõustaja James Denton on 1985. aastast alates aidanud arendada demokraatiat Kesk- ja Ida-Euroopa ning Ladina-Ameerika riikides.

1997?2001 töötas ta inimõiguste eest võitleva organisatsiooni Freedom House tegevdirektorina, pannes aluse Freedom House?i iga-aastastele riikide meedia- ja üldist vabadust hindavatele raportitele, mida ka Eestis avaldatakse. Enne seda oli ta mõttekoja National Forum Foundation president (1984?1997).

Ta on esindanud USAs Poola presidenti Lech Walesat, Ungari peaministrit Viktor Orbanit ja Serbia peaministrit Zoran Djindjicit nende ametisoleku ajal.

Praegu juhib Denton USA avalik-õiguslikus televisioonis programmi ?America at Crossroads?. Selle 20 miljoni dollarilise programmi raames kuulutati välja konkurss dokumentaalfilmidele, mis räägivad maailmast pärast 11. septembri rünnakuid.

Kasvasin üles Converse?i tossudega. Paar aastat tagasi, kui Nike ja Reebok ning teised konkurendid olid Converse?ist juba viimast välja peksmas, suutsin ma ennast ümber veenda, et nii kuulsat kaubamärki esindavat firmat ei lasta pankrotti minna, ja õngitsesin põhjast 1000 aktsiat kolme dollari eest. Vähem kui aasta pärast oli firma pankrotis.

See oli veel odav õppetund ? romantiline ja sentimentaalne kapriis, mille tulemusena kaotasin õnneks vaid 3000 dollarit. Selle rumala investeerimisotsuse tõttu tean, et otsused peavad põhinema sellel, mida näen ja tean hetkel, mitte sellel, mida sooviksin näha. Siit moraal: kunagi ei tohi otsustada vaid kaubamärgi eduka mineviku põhjal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing