Aktsiate liikumissuund: teadmata

Raivo Sormunen 13. september 2004, 00:00

Goldman Sachi peastrateeg Abby Joseph Cohen usub, et S&P 500 (USA aktsiaturu liikumist laiemalt kajastav indeks) tõuseb veel selle aastaga 12%. Coheni sõnul on kompaniide bilansid igati heas seisundis. Ettevõtete tegevjuhid pööravad rohkem tähelepanu ettevõtete kasvule, majanduskasv stabiliseerub ja riskantsemad ja kõikuvamad aktsiad, nagu tehnoloogiasektor, peaks näitama kõige kiiremat tõusu.

Coheni vastaspooleks on Smith Barney peastrateeg Tobias Levkovich, kes usub, et aasta viimaste kuude jooksul jõuab USA aktsiaturg veel 8% odavneda. Enamik pessimiste usub, et USA majanduskasv aeglustub ja ettevõtete kasumid kukuvad, muutes aktsiaid haavatavaks.

Lehman Brothersi strateegi Chip Dicksoni kasutatav mudel, mis võrdleb aktsiate ja võlakirjade hindu, näitab, et aktsiad on praegu 30% alahinnatud. USA suurimate firmade aktsiate P/E (hinna/tulu) suhe on 2005. aasta kasumiprognooside alusel praegu 15, mida peetakse mõõdukalt kõrgeks näitajaks.

Dicksoni sõnul oleks aktsiad hinnatud õiglaselt siis, kui USA valitsuse kümneaastaste võlakirjade tootlus tõuseks 6,25 protsendini (praegu 4,29%) või kui aktsiate riskipreemia peaks tõusma kõrgeima tasemeni pärast 1982. aastat.

Prudentiali strateeg Ed Yardeni on veendunud, et maailm on parasjagu mitmeaastase majandusbuumi keskel. Yardeni sõnul on dollarireservid maailma keskpankades aastaga 20% tõusnud ning selline indikaator viitab lühiajalises plaanis majanduskasvule. Lisaks rõhutas ta ka Hiina liitumist Maailma Kaubandusorganisatsiooniga, mis on pannud maailma majanduse kosuma.

Hiina buum koos odava dollariga aitab ettevõtetel kasvatada nii käivet kui ka kasumit, arvab Tim Love Deutsche Bankist. Dollari langus parandab USA ettevõtete konkurentsivõimet ning aitab neil paisutada välismaalt saadavat käivet. ?Umbes 35% S&P 500 ettevõtete tuludest tuleb välismaalt ja nõrk dollar aitab,? ütles Love, kes usub, et järgmise aasta lõpuks saab euro eest juba 1,40 dollarit (11,18 krooni dollarist). Seetõttu soovitabki ta osta USA ettevõtete aktsiaid, mis saavad suure osa tulust välismaalt.

Järgneva 12 kuu jooksul 16protsendilist aktsiahindade tõusu lootev Wells Capitali investeeringute strateeg James Paulsen loodab, et üle mitme aasta pead tõstev inflatsioon aitab ettevõtete käibeid tõsta ja kasumeid kasvatada.

Nii optimistid kui ka pessimistid usuvad, et naftabarreli hind kukub viiendiku võrra, jäädes 30?40 dollari vahele. Paulseni arvates pole aga kõige tähtsamaks asjaks ei nafta, aktsia- ega tööturg, vaid hoopiski intressimäärad.

Ettevõtete kasumimarginaalide osas lähevad arvamused lahku.

Paulsen usub, et marginaalid hakkavad paranema, kuna 1990. aasta buumi ajal võetud suured investeeringud saavad ettevõtetel kinni makstud. Veel peaks ettevõtete intressikulud langema: intressimäärad on madalad ja firmadel saavad laenukoormust vähendada.

Pessimistid näevad, et majanduskasv aeglustub ning ettevõtete kasumid kuivavad kokku. Bear Sterni strateegi Franeois Trahani sõnul näitab majanduse aktiivsust väga hästi tootjausaldusindeks ISM. Jaanuaris 63,6punktise taseme saavutanud indeks oli juulis 62 punktil ja vajus augustis 59 punktini. Kuigi üle 50punktine tase näitab kasvu, usub Trahan, et majanduskasvu tipp on saavutatud.

Levkovichi sõnul oli 1982. aastal aktsiate keskmine P/E suhe 8 ja lühiajaline intressimäär 16%. Hetkel on P/E suhe 16 ja lühiajaline intressimäär 1,5%. Seetõttu pole hinna/tulu suhtel praegu kuhugi kerkida ja intressimääradel kuhugi langeda. Levkovichi arvates tähendab see seda, et investorite tuluteenimise võimalus on praegu väga väike.

Järgneva 12 kuu osas aktsiaturu paigalejäämist ootav UBSi aktsiaturgude strateeg Gary Gordon usub, et USA majandust ähvardab kolme mulli lõhkemine: tarbijate kõrge laenutase, kõrged majade hinnad ja sügav kaubandusdefitsiit. ?Ei või kunagi teada, millal mull lõhkeb, aga on teada, et need numbrid on halvad ja midagi peab muutuma,? lisas Gordon.

Viimase 12 kuu jooksul on USA tarbijate võlakoorem kasvanud 1 triljoni dollari võrra ehk 11%. Kui intressimäärad ei lange, pole kasv jätkusuutlik. Ühel hetkel on tarbijate võlakoorem nii suur, et tarbimine saab löögi. Tugev tarbimine on aga USA majanduse alustala, arvab Gordon.

Niipalju kui on inimesi, niipalju on ka erinevaid arvamusi. Tuleb välja, et ka maailma parimad aktsiaturgude tippstrateegid ei suuda parasjagu USA majanduse lähituleviku osas ühtset pilti prognoosida. Ennustused on seinast seina.

Vaid nafta hinna osas on pessimistid ja optimistid üksmeelel, nähes lähitulevikus selle mõõdukat langust. Juhul kui nad eksivad, muutuvad pessimistid veel pessimistlikumateks ja optimistid vähem optimislikeks.

Terve 2004. aasta on olnud Lääne aktsiaturgudel suunatu. Erandiks on vaid mõned sektorid. Näiteks pooljuhitootjate aktsiad on aasta algusest odavnenud keskmiselt 30%.

Teadmatust tekitavad maailmas tavaliselt kõrvalekalded ja kiired muutused. Ühelt poolt on investoreid hirmutanud rekordiline naftahind, teisalt terrorirünnakud, kuid ka ettevõtete tulevikuprognoosid on olnud ehk liialt optimistlikud. Lisaks on täitunud ka analüütikute ootused, kuna USA keskpank on sel aastal juba kaks korda baasintresse tõstnud. Kui teha kokkuvõte ja võtta kõrval kirjeldatud analüütikute arvamustest keskmine võib öelda, et suuremad aktsiaturud jäävad lähitulevikus suunatult liikuma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing