Käibedeklaratsiooni saab veel parandada

Svetlana Raudonen 13. september 2004, 00:00

Kui maksu- ja tolliameti automaatne süsteem ei tunnista firma aruannet vigaseks ehk tema kliendihaldur ei võta temaga ühendust, siis tulevad maksuameti kontrollid kohapeale asja kontrollima. Praegu on aga ettevõtjal kuu lõpuni aega ise oma vead parandada.

Vastavalt käibemaksuseadusele peab käibemaksukohustuslane, kellel on maksustamisperioodil 1. maist 30. juunini tekkinud kauba ühendusesisene käive või kes on maksustamisperioodi jooksul võõrandanud kaupa edasimüüjana kolmnurktehingus, kohustatud koos kvartali viimase käibedeklaratsiooniga ehk 20. juuliks esitama kauba ühendusesisese käibe aruande. Juhul kui maksumaksjal on tekkinud kauba ühendusesisene käive, peab ta nimetatud kajastama ka käibemaksudeklaratsiooni real 3.1.

Kõige sagedasem probleem on kauba ostja käibemaksukohustuslasena registreerimise numbri sisestamisel. Ostja käibemaksukohustuslase registreerimise numbri ette lisati ekslikult tähti ja märke. Kasutada tohib vaid aruande täitmise juhendis esitatud numbrite struktuuri.

Ei jälgita, et aruanne tuli esitada ainult kauba võõrandamisel Euroopa Liidu liikmesriikide käibemaksukohustuslastele, mitte teenuste võõrandamisel ega kauba soetamisel.

Ei pööratud piisavalt tähelepanu sellele, et 20. juuliks deklareeritavaks perioodiks oli lühendatud kvartal ? ainult mai ja juuni, sest Eesti liitus Euroopa Liiduga teises kvartalis 1. mail. Paberaruande vormi kasutamisel ei summeeritud ühe ostja käivet ning ekslikult kajastati erinevatel ridadel.

Euroopa Liidu liikmesriikide asjaomased asutused vahetavad septembri lõpus deklareeritud käibeinfo ning iga maksuadministratsioon võrdleb saadud andmeid oma liikmesriigis asuvate käibemaksukohustuslaste poolt deklareeritud andmetega ning puuduste olemasolul suunab maksmaksja aruandluse kontrollimisele ja vajadusel algatab revisjoni.

Maksu- ja tolliameti teenindajad võtavad lähemal ajal ühendust maksumaksjatega, kes ei olnud deklareeritud kauba ühendusesisest käivet või kes ei esitanud kauba ühendusesisese käibe aruannet (VD) ja kauba ühendusesisese käibe muutmise aruannet (VDP). Samuti palub amet teise kvartali kauba ühendusesisese käibe aruande esitamisel esinenud vead parandada hiljemalt septembri lõpuks.

Levinuim viga on valesti valitud aruandlusperiood

Allikas: maksu- ja tolliamet

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing