Luku turvalisus peitub konksus

Aivar Piirisild 16. september 2004, 00:00

Nüüdisaegse lukustuse aluseks on moodulsüsteem, mis tänu mõõtmete sobivusele annab tuhandeid komplekteerimisvõimalusi. Iga klient saab valida just talle meelepärase ja konkreetsesse kohta vajaliku lukukomplekti. Lukud võib jagada turvalukkudeks ja tavalukkudeks. Esimesi tuleb kindlasti kasutada välisustel ja mujal, kus on oluline vastupanu sissemurdmisele. Turvalisuse seisukohalt on tähtsad kõik luku üksikosad: kõige nõrgem lüli määrab kogu terviku turvalisuse.

Lukukorpus koos erinevat tüüpi keeltega määrab luku funktsionaalsuse ja kasutuskoha. Turvalukk peab olema mõlemalt poolt avatav ja suletav võtmega. Lukustuskeelte tugevus ei sõltu nende pikkusest ja arvust, vaid ehitusest ning kasutatud materjalidest. Kõige turvalisemaks peetakse konksukujulise lukukeelega lukke, sest konkskeel hoiab ust tugevasti raamis ega lase seda lõõtsana lahti kangutada. Mõnedel turvalukkudel, nagu näiteks Assa Evolution, on konkskeel tugevdatud konstruktsiooniga. Lõhkumiskatsel jõuga üle 700 kg blokeerub lukukeel nii, et seda ei saa jõuga täielikult lukuraami sisse lükata ja nii ust avada. Konkskeele liikumine alt üles väldib ukse vajumisel tekkivaid probleeme.

Lukusüdamiku konstruktsioon ja valmistamise täpsus tagavad luku muukimiskindluse. Viimane on niisama oluline kui mehaaniline tugevus, sest muukimine võimaldab siseneda müra tekitamata. Turvalukukomplektis peab kindlasti olema ka turvasüdamik, mis on tugevamast materjalist ning tugevamate kinnitustega.

Tavaliselt on majal rohkem kui üks lukustatav uks. Mugav on avada kõik vajalikud uksed ühe võtmega, mitte kanda taskus suurt võtmekimpu.

Parima tulemuse huvides on mõttekas ehituse käigus tellida uksed hoopis lukkudeta, öeldes uksevalmistajale, milliste mõõdustandardite järgi lukusüvised lõigata. Lukusüdamikud ühtses lukusüsteemis võiks tellida hiljem lukufirmast.

Vastavalt lukuraamile ja südamikele tuleb valida ka ülejäänud tarvikud: südamikukatted, katteplaadid, lingid. Turvaküljekatteplaatidega saab oluliselt tõsta ka vanemate või õhukeste uste vastupidavust.

Oluline on kogu komplekt kokku panna ühe tootja detailidest, sest ainult nii on garanteeritud parim kvaliteet ja pikk tööiga.

Allikas: Eesti Lukuseppade Liit

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing