Valitsus tegi põhimõttelise otsuse KredExi jätkamise osas

Andris Feldmanis 04. oktoober 2004, 00:00

?Arutasime seda küsimust päris põhjalikult ja kabinetis valitses täielik üksmeel selles, et noorte perede laenu garanteerimist tuleks jätkata, tuleks jätkata ka senistel tingimustel,? ütles majandusminister Andrus Ansip valitsuse istungi järgsel pressikonverentsil.

Valitsuse neljapäevasel istungil ei osalenud rahandusminister Taavi Veskimägi, kes viibib 7. oktoobrini Washingtonis. Veskimägi on kritiseerinud KredExi tagatiste andmist senistel tingimustel ja pakkunud välja alternatiive. Ansip möönis, et tema ja rahandusministri nägemused KredExi tulevikust on konfliktsed, kuid kinnitas, et Riigikogusse minnakse neljapäeval arutlusel olnud eelnõuga, mis võimaldab laenugarantiide andmist jätkata.

Veskimäe kommentaari ei õnnestunud Äripäeval nädalavahetuse jooksul saada. Varem on Veskimägi öelnud, et kuigi soovime noortele ja sundüürnikele paremaid elamistingimusi, ei saa riik olukorras, kus eluasemelaenu mahud kasvavad aasta-aastalt aina suuremate hüpetega, täiendavalt soosida eluasemeturu paisutamist.

Eelnõusse, millega minnakse Riigikokku, lisatakse ka täpsustus, mis lubaks valitsusel määrata tagatise piirsumma, mis praegu on kirjas seaduses. ?Me taotleme delegatsiooninormi valitsusele, et valitsus saaks piirmäärasid summade osas ise kehtestada,? lisas Ansip. Seega ei ole praegu veel kindel, millises mahus on kavas laenude garanteerimist jätkata.

KredExi juhataja Maive Rute ei osanud reedel valitsuse neljapäevaseid seisukohavõtte veel täielikult kommenteerida, kuid avaldas kahtlust, et valitsuse soov määrata ise tagatise piirmäärasid võib osutuda probleemiks. ?Ma ei ole veendunud, et sellise volituse andmine seadusandlikult üldse võimalik on,? ütles Rute ?Tegu on ikkagi riigi garantiiga, mille andmise õigus on üldjuhul ikka Riigikogul.?

Tema sõnul võivad tekkida pikad vaidlused selle üle, kuidas sellist volitust seadusesse tehniliselt võimalik lülitada on, see võib omakorda täiendava limiidi eraldamise edasi lükata.

Samas ütles Rute, et oma kohtumisel majandus-ja kommunikatsiooniministriga sai ta kinnitust valitsuse toetusest Kredexi laenutagamise jätkamiseks.

Rute ei julgenud siiski veel öelda, millal võiks Kredex hakata uuesti laenutagatist pakkuma. Põhimõtteliselt oleks Kredex valmis taasavama juba 1. novembrist, kui selleks on olemas nii valitsuse kui riigikogu toetus.

Kredex hakkab erinevaid jätkamise võimalusi arutama komapäeval nõukogus, kus tuleb muuhulgas ka kaalumisele käenduste väljastamise taasavamine 1. novembrist laenude tagasimaksmisest vabanenud limiidi arvelt. ?Paraku on meil vabanenud limiiti vähe ja sellest jätkuks 2 - 3 kuu tagatisnõudluse rahuldamiseks,? lisas Rute.

Väga tark otsus. Ma arvan, et kui inimene on võtnud endale eluaseme laenu, siis ta on ikka koos oma perega võtnud vastu väga tõsise otsuse ja see on esimene asi, mida ta oma rahaliste ressursside kulutamisele mõeldes hakkab tegema. Siis tulevad reisid.

KredExi osas ei ole selline riiklik meede enam päevakohane. Omal ajal oli see loodud selleks, et aidata inimestel laenu võtta. Praegu on madalate intresside tõttu muutunud taskukohaseks laiale spektrile tarbijateks.

Riigipoolne toetus on siin üleliigne. Võib olla vajalik teatud sotsiaalsele grupile. Või peaks see majanduslik poliitiline samm aitama maandata laenuriski, näiteks toetatakse laenu võtmist fikskursiga.

Me arvame, et see on tore. Siin on jutt kindlast sihtgrupist, sellele sihtgrupile on see väga tervitatav otsus. Kui vaatame laenuturu mahtude kasvu üleüldiselt, siis KredExi toetusega laenude osa väga suur või määrav ei ole.

Pangale ei oleks olnud väga suur hoop, küll aga sihtgrupile, see on siis need noored. Ma arvan, et selles mõttes on väga positiivne. Need on sellised tavalised laenud 300 000?500 000 krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing