Kristina Traks • 6. oktoober 2004 kell 22:00

Balbiino loodab kohukeseturult 15protsendilise osa võtta

Eile kohukeste tootmist alustanud Balbiinol on plaan müüa esimesel aastal 12 miljoni kohukest. Kohukesteturu aastane maht Eestis on Balbiino hinnangul 150?200 miljonit krooni. Selle summa pärast on senini konkureerinud kolm kohalikku tootjat ja üks importija. Suurima turuosaga kohukesevalmistaja on praegu Tallinna Piimatööstuse tütarfirma AS Kohuke.

Balbiino turundusjuht Teet Anier möönis, et tõepoolest oleks olnud lihtsam kohukeste müügiga alustada näiteks 5 aastat tagasi, kui turul tegutses vaid üks firma. ?Meie turuosa peaks aga tulema turu suurenemisest ja ehk võtame kõigilt ka natuke turgu ära,? ütles Anier. Ta lisas, et hinnaga Balbiino konkurente lööma ei tule ja eesmärk pole müüa kõige odavamat kohukest.

?Kindlasti algab sagin ja turg elavneb Balbiino tulekuga,? ütles ASi Kohuke müügijuht Tarmo Prangel. ?Kas ja mille arvelt Balbiino soovitud 15 protsenti turust kätte saab, ei oska praegu küll ennustada.?

Jänksi kaubamärgi all kohukesi tootva ASi Hea Meier juhatuse liige Valdis Noppel ütles, et turul on praegu ca 30 sorti kohukesi ning konkurents on viie aastaga läinud tunduvalt tihedamaks.

?Ega ostjaid juurde ei tule, küllap Balbiino ikka teiste arvel turgu võtma hakkab,? sõnas Noppel.

Oma juhitava firma turuosa hindab ta 30?40 protsendi vahele ning kohukeseturu aastaseks mahuks ca 2000 tonni ehk rahaliselt üle 100 miljoni krooni.

Balbiino investeeris kohukeseprojekti üle 3 miljoni krooni, millest enamus läks uue tooteliini soetamiseks. Seoses kohukeseprojektiga lõi ettevõtte juurde ka kümmekond uut töökohta.

Balbiino jäätisetehases ja logistikakeskuses töötab aastas keskmiselt 200 inimest ja tütarettevõtetes 35 inimest.

Balbiino eelmise aasta käive oli 240 miljonit krooni ja kasum 7 miljonit krooni. Selle aasta käibeplaanist ? 280 miljonit krooni ? oli kaheksa kuuga koos 199 miljonit krooni.

Hetkel kuum