7. oktoober 2004 kell 8:06

USA ja ELi uue kaubandustüliga WTOs

USA ja EL vaidlustasid eile WTOs vastastikku nii Euroopa lennukitootjale Airbus kui selle USA rivaalile Boeing makstavad toetused.

USA väidab oma kaebuses, et Airbus on Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa ja Hispaania valitsuselt saanud vähemalt 15 miljardit dollarit ebaseaduslikku toetust, mis on võimaldanud Airbusil oma USA rivaalist mööda minna ja ise maailma suurimaks lennukitootjaks saada. Boing kardab nüüd, et EL võib Airbusile anda veel toetusi, mis võimaldavad sel välja töötada rivaali Boeingu 7E7 ?Dreamliner? lennukile.

Euroopa Komisjon vastas USA käigule kohe oma kaebusega, mille järgi Boeing on aastast 1992 saanud ebaseaduslikke toetusi ca 23 miljardi dollari ulatuses. Abi on saadud toetusena teadus- ja arenduskulude katteks. Eraldi kaebuses vaidlustas Euroopa Komisjon 3 miljardi dollari ulatuses maksukärped Boeingi uue lennuki 7E7 tootmiseks.

Tegemist on suurima vaidlusküsimusega maailma kaubandusorganisatsiooni WTO ajaloos, kirjutab Financial Times. Tulemuseks võib olla, et WTO kuulutab nii Boeingu kui Airbusi toetused ebaseaduslikuks ning sanktsioneerib mõlemalt poolt miljardite dollarite ulatuses kaubandussanktsioone.

Hetkel kuum