Rahapesu süüdistus loob pretsedendi

Anne Oja 18. oktoober 2004, 00:00

Veefirma Kakumäe Võrkude juhatuse liikme Andres Davõdovi kuueks aastaks vangi panek ja temalt ligi viie miljoni krooni üksikisiku tulumaksu väljamõistmine muudab pöördeliselt kõiki maksu-uurimisi ja võimaldab edaspidi revisjoni korraldamata ning ettevõtjale sõna andmata sisse nõuda miljonitesse küündivad summad aegunud maksurikkumistest. Rahapesu eest võivad karistada saada ka kõik nende ettevõtete juhid, kust maksmata maksudest tekkinud raha aastate jooksul läbi liikus.

Oma õigusest kohtus tunnistusi anda jäid ilma lisaks Davõdovile ka tema äripartner ja endine Kakumäe Võrkude juhatuse liige Priit Tikerpe ning Tallinna endine abilinnapea Vladimir Panov.

Kohtualuseid ja nende kaitsjaid, vandeadvokaate Mare Lusti, Aivar Pilve, Indrek Tederit ja Ain Alvinit ning vandeadvokaadi vanemabi Raivo Bergsoni vapustas prokuröri veendumus, et rahapesualasele eurodirektiivile toetudes saab süüdi mõista kõik ärimehed, kes on teinud tehinguid uurija ning prokuröri arvates kahtlast päritolu rahaga. Davõdovile heidetakse ette 17 miljoni krooni teenimist Maapanga kaudu toimunud aktsiatehingutest ja maksude tasumata jätmist. Prokuröri hinnangul pole vaja raha kuritegelikku päritolu eelnevalt tõestada ega tasumata maksude suurust kontrollida.

Kohtunik Ardi Suvalov rahuldas prokuröri otsuse süüalusete tunnistusi mitte kuulata pärast 15minutilist tagaruumis konsulteerimist. Istungil osalenud advokaadid nimetasid seda pretsedendituks.

?Ennekuulmatu, et prokurör ei anna kohtualustele sõna,? ütles Davõdovi kaitsja Aivar Pilv.

Davõdov ütles kommentaariks: ?Ma pole raha ega vara kunagi varjanud. Olen käinud maksuametis ja küsinud, kui palju neile võlgu olen. Nad andsid isegi paberi, et null krooni.? Davõdovi sõnul on ta taotlenud maksuekspertiisi ja valmis võlguoleva summa kohe ära maksma, kuid kohus on ekspertiisist keeldunud.

Tikerped ja Panovi süüdistatakse vastavalt rahapesule kaasaaitamises ja pistise andmises ning nii altkäemaksu kui ka pistise võtmises. Panovi puhul loeb prokurör altkäemaksuks ja pistiseks talle Kakumäe Võrkude eelkäija Apollo Balticu müügist laekunud viimaseid 150 000krooniseid osamakseid. Panov müüs osaluse Apollo Balticus 600 000 krooniga ajal, mil ta ei olnud ametnik ega teadnud, et saab poole aasta pärast Tallinna kommunaalmajanduse eest vastutavaks abilinnapeaks.

Kui kohus mehed vastavalt prokuröri taotletule süüdi mõistab, ootab kõiki kolme vangistus. Davõdov peab istuma 6 aastat ning Tikerpe ja Panov 6 kuud. Peale selle saab Tikerpe kaks aastat tingimisi koos viieaastase katseajaga ning Panov aasta tingimisi koos kolmeaastase katseajaga. Panov ei tohi töötada kolm aastat ametnikuna ning Davõdovi perekonnalt võetakse riigi tuludesse kogu nende vara.

Kõik kaitsjad taotlevad kohtualuste õigeksmõistmist. Kohus jätkab 2. novembril, mil süüdistatavad ütlevad enne kohtuotsust oma viimase sõna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing