Näpi saeveski pürib Baltimaade suurimaks hööveldajaks

Väinu Rozental 26. oktoober 2004, 00:00

Täna avab Näpi saeveski pidulikult höövlitehase, mille maksimumvõimsus on 60 000 kuupmeetrit profiillauda aastas. Kaks nädalat tagasi omandas Stora Enso Timber kõrval asuva pankrotistunud ASi Scanforest tervikvara, kus on viis höövelmasinat, mille koguvõimsus on 40 000 kuupmeetrit.

?Kui me saame järgmisel aastal ka Scanforesti höövlid efektiivselt tööle, saab meist Baltimaade võimsaima tootmismahuga höövlitehas,? ütles Näpi saeveski juhataja Jaano Haidla. ?Meie põhitegevuseks saab tulevikus hööveldamine, saagimine on lihtsalt eelkäsitlus.? Tänavu annab Näpi saeveski 25 000 kuupmeetrit höövlitoodangut.

Täna avatavas höövlitehases on tänapäevane profiillaua höövliliin, mis suudab minutis hööveldada 150 meetrit põranda- ning sise- ja välisviimistluseks mõeldud lauda. Ühe vahetusega hakkas liin tööle maikuus, praegu töötab kolmes vahetuses 25 inimest. Scanforesti pankrotipesast omandatud höövlite peal töötab esialgu ühes vahetuses ligikaudu paarkümmend inimest.

Haidla ei soostunud ütlema, kui suur oli höövlitehase koguinvesteering. ?See summa öeldakse välja lindilõikamise tseremoonial,? lisas Haidla.

Näpi saeveski tootmismaht on tänavu 130 000 kuupmeetrit, millest 60 000 kuupmeetrit läheb hööveldamisele. ?Ostame praegu kümnendiku saematerjalist sisse, sest oma toormest ei jätku hööveldamiseks,? lausus Haidla.

Saagimise ja hööveldamisega tegeleva ASi Haret juhataja Ott Otsmanni sõnul muutub konkurents saematerjaliturul üha pingelisemaks. ?Mida rohkem Stora Enso Timberi saeveskid ise oma saematerjali vääristavad, seda vähem müüvad nad tooret saematerjaliturul,? põhjendas Otsmann. Haret toodab aastas 30 000 kuupmeetrit höövlitoodangut. ?Poole vajalikust höövlitoormest saeme ise, ülejäänu oleme seni sisse ostnud,? sõnas Otsmann.

Eelmisel aastal käivitasid võimsa höövliliini ning kasvatasid oluliselt höövlivõimsust ASi Stora Enso Timber Sauga saeveski ja Tartumaal tegutsev AS Rait. Raidi juhatuse esimees Ivar Dembovski on varem Äripäevale öelnud, et kuigi Näpi saeveski toodab samasugust profiillauda nagu nemad, ei näe ta suurt konkurentsi ei toodangu müümisel ega toorme hankimisel. ?Kui meie ja Näpi saeveski toodang moodustab kokku 0,06 protsenti maailma höövlitoodangu mahust, siis mis konkurentsist me rääkida saame,? lausus Dembovski.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:50
Otsi:

Ava täpsem otsing