Ülo Toomsalu • 27. oktoober 2004 kell 6:23

PM: Valitsus sõdib suhkrutrahvi vastu

Eesti valitsus püüab kõikide vahenditega võidelda riiki ähvardava suhkrutrahvi vastu.

Trahvi suurus võib koos teiste toiduainete keelatud varude eest saadava karistusega olla kuni miljard krooni, kirjutab Postimees.

Euroopa Komisjoni ametnike arvestuste järgi oli liitumise hetkel, tänavu 1. mail Eestis üleliigset suhkrut 91 658 tonni. Eesti ülearune laovaru moodustab ligi poole uute liikmesriikide hoiupaikadest leitud suhkruvarudest.

Suhkru varumise eest ähvardab Eesti riiki hiigeltrahv ? miljard krooni. Võrdluseks tasub märkida, et tuleva aasta Eesti riigieelarve on umbes 52 miljardit krooni.

Lisaks suhkrule ähvardab Eestit trahv ka mitmete teiste toiduainete üleliigsete varude eest.

Riigikantselei Euroopa Liidu sekretariaadi juhataja Keit Kasemets ütles, et valitsuse ametnikud otsivad võimalusi hiigeltrahvist pääsemiseks.

«Tegu on suure summaga, mille maksmise vastu püütakse võidelda,» lausus ta.

Eelkõige ei nõustu valitsus sellega, et üleliigse laovaru kogus on nii suureks aetud, sest Eestil oli mitmel põhjusel väga raske enne tänavu kevadet inimeste suhkruostmist takistada.

Samuti viidatakse sellele, et lõviosa üleliigsest suhkrust on tegelikult Eestisse jõudnud EList endast sealsete eksporditoetuse najal.

«Poola on ELi vastavad määrused juba kohtus vaidlustanud, sest määrus üleliigsete laovarude kohta tuli alles tänavu 15. jaanuaril ning pärast seda oli äärmiselt raske liberaalses majandussüsteemis lühikese aja jooksul suhkrusoetamise vastu midagi ette võtta,» märkis Kasemets.

Hetkel kuum