Skandia kindlustuskontserni ähvardab USAs miljarditrahv

Tõnis Arnover 28. oktoober 2004, 00:00

Vaevalt oli Skandia jõudnud hiljutisest juhtide eetikakriisist toibuda, kui teda on tabanud uus löök. Selle endine tütarfirma American Skandia, mille Skandia müüs eelmisel aastal USA firmale Prudential, on sattunud USA finantsinspektsiooni (SEC) ja New Yorgi osariigi prokuratuuri uurimise alla.

?Uurimise senist käiku arvestades oleme kindad, et me trahvinõudest ei pääse, kuid seni ei oska me öelda, kui suur see võib tulla,? ütles Skandia finantsjuht Jan Erik Back Svenska Dagbladetile.

Skandia ja Prudentiali vahel sõlmitud müügikokkuleppe kohaselt tuleb Skandial katta American Skandiale esitatavad võimalikud nõuded kuni aastani 2007. Leppe järgi on Skandia maksimumkohustuseks miljard dollarit ehk 12,5 miljardit krooni.

SECi uurimise all on American Skandia poolt fondiosakutega tehtud lühiajalised tehingud. Need nn müügi ajastamise tehingud (market timing) ei ole USAs üldiselt ebaseaduslikud. Kuid seadusega satutakse SECi väitel pahuksisse siis, kui neid tehakse sageli. See seab ühed fondiosakute omanikud soodsamasse olukorda kui teised. Näiteks kui ühed teevad oma osakutega lühiajalisi tehinguid, teised aga ostavad ja säilitavad neid pikaajaliselt pensionieaks, siis kannavad viimatimainitud esimeste tehingutest kahju.

Olles lõpetanud investeerimispankade põhjaliku revideerimise, on SEC ja New Yorgi prokuratuur võtnud nüüd kindlustussektori lähema vaatluse alla. Enne American Skandiat on prokurör Eliot Spitzer esitanud analoogse hagi fondihaldusfirmale Invesco. Selles väidetakse, et Invesco tehtud ebaseaduslike tehingute väärtus on 11,3 miljardit krooni ning kohtu kaudu nõutakse selle hüvitamist maksude ja trahvidena. Eraldi kohtuasja Invesco vastu on algatanud ka SEC.

Lähtudes Invesco kogemusest, ütles Skandia finantsjuht Jan Erik Back, et uurimise tulemuseks on tõenäoliselt kas kohtuprotsess või kokkuleppeline trahvnõue. Kui suureks trahvinõue võib kasvada, ta seni prognoosida ei osanud. Ta möönis, et Skandial ei ole selleks reservraha varutud. Enamiku Rootsi analüütikute hinnangul ei tohiks trahvinõue ületada 1,25 miljardit krooni, aga see võib olla ka kümme korda suurem.

Prokurör Eliot Spitzeri USA kindlustusfirmade uurimine on Skandiale juba praegu kalliks maksma läinud. Maailma suurimas kindlustusmaaklerifirmas Marsh & McLennan hiljuti avastatud suur pettus on viinud koos selle kontserni aktsiaga börsidel langusse ka teiste tuntud kindlustusfirmade aktsiad. Nii on Skandia aktsia nädalaga kaotanud börsiväärtusest ligi seitse miljardit Eesti krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing