Ministeerium salatseb laovarude suurusega

Anne Oja 02. november 2004, 00:00

Tollistatistika piimapulbri ja või impordi kohta ning põllumajandusministeeriumi esitatud andmed üleliigsete laovarude kohta erinevad üksteisest. Laovarude määramisel võttis Eesti aluseks tarbimise muutumist, impordi-ekspordi dünaamikat ja muud. Komisjon määrab üleliigsed laovarud kõikidele liitunud riikidele korraga ning see võib kallutada Eestile määratava lõpliku trahvi suurust.

Põllumajandusministeeriumi nõunik Iiris Saluri vahendas kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhatajat Enn Sokku, kes ütles, et kui komisjon tunnistab Eesti esitatud andmeid laovarude kohta, läbirääkimisi ei tule. Võrreldes oodatava suhkrutrahviga on piimapulbri- ja võitrahvi suurus Eestile tühine, võib-olla seda üldse ei tulegi, ütles Iiris Saluri.

?Ei taha meedias trahvi suurusega spekuleerima hakata, see võib läbirääkimisi kahjustada,? lisas Saluri.

Statistika kohaselt ületas Eestisse toodud suhkru kogus kolme eelmise aasta keskmist impordimahtu 2,3 korda, kuid näiteks võid toodi sisse peaaegu neli korda rohkem kui varasematel aastatel.

Varem kinnitasid nii põllumajandus-, rahandus- kui ka välisministeerium paanikasse sattunud piimatööstustele, et läbirääkimisteks enam võimalust pole: laovarude trahvid tulenevad Eesti ja Euroopa Liidu vahel sõlmitud ja juba allkirjastatud liitumislepingust.

Esialgsetel andmetel ootab Eestit suhkruvarumise eest trahv 800 miljonit krooni. Täpsustatud trahvisumma koos

n-ö hävitamisele kuuluva suhkruvaru suurusega pidi Euroopa Komisjon liitunud riikidele teatama 31. oktoobriks. Komisjoniliikmete vahetumise tõttu lükati otsustamine 11. novembrini edasi.

Erinevalt teistest varudest tuleb suhkruvarud likvideerida ja selle hävitamise all peab Euroopa Komisjon silmas kas suhkru eksporditoetusteta väljavedu kolmandatesse riikidesse, ümbertöötlemist kütteks või loomasöödaks. Kui Eesti suhkruvarude hävitamist ei taga, rakendub sellele 9kroonine trahv iga suhkrukilogrammi kohta.

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo ütles septembris Riigikogule, et möödunud aasta 1. maist kuni selle aasta 30. aprillini imporditi vabasse ringlusse 160 000 tonni suhkrut ja sellest 91 000 tonni hindab Euroopa Komisjon üleliigseks.

Laovarusid pidid deklareerima aga ligikaudu 750 ettevõtet, kes tõenäoliselt omasid Euroopa Liiduga ühinemise hetkel üle 500 kilogrammi põllumajandusturu suhtes tundlikku kaupa. Varusid deklareeris aga vaid 215 ettevõtet.

Maksu- ja tolliameti tollikontrolli osakonna juhataja Urmas Järg ütles, et amet on saatnud kontrollib juba kaheksat suhkrukäitlejat. Kokku ligi 270 ettevõttel tuleb oma laovarud üle kontrollida ja deklaratsioonid täita või ootab neid kuni 50 000kroonine sunniraha.

Põllumajandusministeeriumi arvutatud üleliigse laovaru põhjal määrab maksu- ja tolliamet igale varu omanud ettevõttele maksu, mis tuleb tasuda tänavu 21. detsembriks. Üleliigne suhkruvaru tuleb hävitada tuleva aasta 30. aprilliks või tuleb suhkru käitlejal maksu maksta 30. juuniks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing