Kontoripind Tallinnas kasvab veelgi

Andres Kärssin 03. november 2004, 00:00

?Vahepeal nägime negatiivsetes värvingutes seda asja, kuid majanduskasv on kiire ning üüripindade vakantsus pole tõusnud,? ütles Kinnisvaraekspert Tallinna asedirektor Aivar Tomson eile Kinnisvaraeksperdi korraldatud Kinnisvarahommikul. Tema sõnul lisandub sel aastal Tallinna kontoripindade turule umbes 7500 ruutmeetrit uut pinda ning tuleval aastal veel ligi 28 500 ruutmeetrit nelja suure büroohoone näol.

Tomson ütles, et senine rekord pärineb 1998. aastast, mil tuli juurde 50 000?60 000 ruutmeetrit uut kontoripinda. Pärast liitumist ELiga on Eesti muutunud usaldusväärsemaks, mille tulemusena on märgata välisinvestorite huvi kasvu just siinse kontorituru ja kaasaegsete pindade vastu, märkis ta. ?Samas on vanemate kontoripindade omanikke ees ootamas raskemad ajad, sest üürnikud muutuvad suureneva pakkumise tõttu üha nõudlikumaks,? tõdes Tomson.

Tomsoniga sama meelt pealinna kontorituru hetkeseisu osas oli ka ERI Kinnisvara mitteeluruumide osakonna müügijuht Rein Ruusmann: ?Ega vaba pinda palju pole, kusjuures üürihinnad pole muutunud.? Ta lisas, et hinnakorrektsioon oli ära varem ja näiteks kõrges büroohoones kõigub praegu üürihind vastavalt ?toredusastmele? ? üleval on kallim, keskel odavam ja päris all kõige kallim.

?Arendajad on väga täpselt välja arvutanud, miks ehitada, millal ehitada, kuhu ehitada ja pole ses suhtes eksinud,? ütles Ruusmann.

Tänavu valminud City Plaza arendaja Estconde Kinnisvara tegevjuhi Peeter Sooviku sõnul on 23korruselises büroohoones ligi 7000 ruutmeetrisest üüripinnast tühi veel vaid 84 ruutmeetrit. ?Meil on kokku neli büroohoonet, need kõik on täis,? ütles ta, pidades oluliseks majade asukohast sõltuvaid, õigeid kontseptsioone, mis sobivad erinevatele üürnikele.

Magdaleena haigla kõrvale rajatava ja järgmisel suvel valmiva rohkem kui 9000ruutmeetrise üüripinnaga büroohoone arendaja ASi Ärimaja juhatuse liige Olav Miil lausus, et ehitust alustati siis, kui poole maja osas olid olemas eelkokkulepped üürnikega. Ta lisas, et järgmisel aastal lisanduv kontoripindade hulk toob arendajale kaasa oma riski, kuid samas pole sündinud uue büroohoone plaan ka üleöö: ?Oleme tegelenud selles vallas ja peaks teadma, mida üürnik vajab.?

Kui Tallinna kesklinnas seisab Kinnisvaraeksperdi andmeil tühjalt 6 protsenti kontoripindadest, siis Tartus on keskmine vakantsus 15 protsenti ning sealse vanalinna piirkonnas on see oluliselt suuremgi. Uue aasta algul lisandub Raatuse kaubamajale 2600ruutmeetrine juurdeehitus, kuhu tulevad valdavalt kontoripinnad.

Pärnu kontoripindade turule pole viimase viie aasta jooksul uusi pindu lisandunud ja nii vakantsus kui ka hinnad on püsinud muutumatuna. Mitmed tühjalt seisvad kontorihooned on olnud sunnitud oma senist kasutusotstarvet muutma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing