ÄP fototoimetus • 11. november 2004 kell 22:00

Partsi partei on nagu lapseootel tüdruk

Peaminister Juhan Partsi juhitav Res Publica käitub justkui lapseootel tüdruk ? mida rohkem rasedus välja paistab, seda meeleheitlikumaid vahendeid ta kasutab, et lapse isale sõrmus sõrme saada.

Oma maine päästmiseks Reformierakonnale ?abielu? peale sundides on Res Publica läinud Äripäeva meelest libedale teele ? hakanud mängima maksudega, eeskätt tulumaksureformiga. Selle tulemusena võib jääda sündimata liit Reformierakonnaga ja ühtlasi laguneda praegune koalitsioon.

Sellest, millest respublikaan Andrus Kork seni üksi valjusti rääkis, kõnelevad nüüd nii Res Publica kui ka Rahvaliit ? tulumaksumäär tuleval aastal alaneb 24 protsendile, kuid sinna see jääb ? muidu ei suudeta riigieelarvet tasakaalus hoida. Ohtu võib sattuda ka eurole üleminek.

Jutt on eeskätt mõeldud Reformierakonnale, kes ei kiirusta Res Publicaga liituma. Ees seisab Reformierakonna üldkogu ja Res Publica ilmne soov on mõjutada seal tehtavat otsust. Rahvaliit sekundeerib Res Publicale ? see idee läheb paremini kokku tema vaadetega, samas võib ta nii reserveerida endale koha võimalikus uues koalitsioonis.

Res Publica maine on viimaste avaliku arvamuse uuringute järgi järjest madalamale vajunud ja kui näiteks praegu toimuksid valimised, on kahtlane, kas Res Publica pääseks üle Riigikogu läve. Erakonnal on põhjust muretsemiseks.

Selle asemel, et päästa, mis päästa annab kõva tööga ? leida tugevad katteallikad väljakäidud lubaduste elluviimiseks ja hoida sel moel riigieelarve ka tegelikult tasakaalus ?, avaldab Res Publica survet oma partnerile.

Ta on hoolega valinud nupu, kuhu vajutada ? tulumaksureform oli Reformierakonna tähtsaim valimislubadus. Selle täitmata jätmine mõrandaks usaldust Reformierakonna vastu.

Toimetus ei usu, et Res Publica sellega avalikkuse ega Reformierakonna silmis popimaks muutuks. Vastupidi ? Partsi partei renomee kannatab veel enam, sest ta näitab, et tema jaoks on erakondlikud huvid riigi omadest tähtsamad. Praegune tegutsemine ? maksureformi solgutamine ? on ebastabiilsuse külvamine, signaal üle riigi ja ka väljapoole, et Eesti maksupoliitika on heitlik ning mitte millelegi ei saa kindel olla.

Res Publica võib ka tõsiselt mõelda tulumaksureformi 24% peale seisma jätmist. Parempoolsete erakondade ühinemisprobleemid on saanud koalitsioonis liialt tähelepanu.

See paistab välja asjaolust, et koalitsioon ei ole valmistunud korralikult tulumaksu alandamiseks. Riigieelarve on kuidagiviisi kokku traageldatud ? arvesse on läinud isegi töötukassa miljard. Kaalutakse maamaksu tõstmist. Samal ajal jagati riigieelarvesse praeguseks ülelaekunud miljard lisaeelarvega lihtsalt laiali, sh 600 miljonit krooni samuti piisavalt ettevalmistamata koolimajade remontimise kava elluviimiseks.

Niisama palju kui koalitsioonil on õnnestunud eelarvesse tulusid kokku kirjutada, kasvavad paraku ka kulutused ? mitte kuidagi ei rakendu paljulubatud säästukava.

Kui tulumaksureform ei jätku, tuleb uus koalitsioon ? toimetus ei usu, et Reformierakond selle pilli alla neelab.

Kulla Res Publica, armastuseni on pikk tee, selle nimel tuleb kõvasti tööd teha, seda enam, et esimene armumistuhin on möödas ja partnereil selge, kellele nad on silma visanud. Väljapressimine ja petmine tapavad usalduse. Uue kavaleri leidmine on aga veel raskem.

Autor: ÄP

Hetkel kuum