Rivo Sarapik • 13. detsember 2004 kell 22:00

Teenusepakkujad transpordivad kaupu jõuludest hoolimata

Ehkki jõulud ja uus aasta on kalendris punased päevad, teenindatakse kliente ASi Arco Trans müügijuhi Raul Aarma sõnul sellest hoolimata. ?Eks osaliselt lülitub see protsess kaugjuhtimise peale, sidevahendid on olemas ning telefonid tummad ei ole. Eelmised aastad on näidanud, et ka meie kliendid peavad pühi, ning kellel kaubad veel ratastel on, nendega lepitakse aegsasti kokku ka võimalikud varustsenaariumid, kui asjad päris tavapärases rütmis ei suju,? selgitas Aarma.

Kogu Euroopa tähistab jõule, kuid sel aastal langevad vabad päevad nädalavahetusele. ?Siiski näitab meie kogemus, et 23. detsembri pärastlõunal on juba hilja midagi organiseerima hakata,? teadis Aarma.

Jõulude periood on ka Eesti Postile töömahukaim aeg, seda eriti just kirjade osas. ?Posti sorteerimisel kaasame lisatööjõudu ning suuremates linnades hoiame pühade-eelsel perioodil postkontoreid ka kauem lahti,? selgitas Eesti Posti väliskommunikatsiooni juht Inge Rumessen.

Pakkide saatmisel on Eesti Postile kiireim aeg november, sest firmad ajastavad kaupade jõudmise kauplustesse novembri teiseks pooleks ehk ajaks, mil hakatakse tegema esimesi jõuluoste.

?Eraisikutele pakke saatvad firmad teavad, et oktoobris-novembris jaotatud jõulukataloogidest ostetud kaupade puhul võib olla tegemist kingitustega, on teinud omapoolseid korrektuure protsessides, et pakid jõuaksid klientidele võimalikult vara. Lisatööjõu kaasamisele lisaks teeme ka lisavedusid Eesti terminalidesse, et mitte tekitada mahtude kogunemist pudelikaelteks. Võrreldes tavaperioodiga on ka infovahetus maakondade vahel, et olla maksimaalselt valmis kättetoimetamiseks, saabuvate mahtude töötlemiseks,? rääkis Aarma.

Klientidel soovitab Aarma välja uurida oma lähte- või siis sihtriigi riiklikud pühad, et vältida olukordi, kus soovitud kaubale järele läinud autojuht on peale valvuri ainuke inimhing. ?Kui Eesti poolel on pühadeks määratud asenduskontaktisik, siis tasub üle kontrollida, et tal on tõepoolest ligipääs kohale, kuhu kaup tarnida,? lisas Aarma. ?Pühade ajal ägab ka Eesti Post kirjade koorma all ning seetõttu võivad, kuid ei pruugi, ka postitatud arved jalutama minna.?

Rumessen soovitab mitte jätta oma ostusid ja kaupade saatmist viimasele hetkele, lisaks aitab postifirmat selge aadress saadetisel ning ekspress-saadetiste puhul ka vastuvõtja telefoni märkimine. ?Naabermaade partneritega oleme juba aegsasti vahetanud infot selle kohta, millised on viimased päevad kaupade saatmiseks, et kõik kaubad jõuaksid enne jõulupühi adressaatideni,? selgitas Rumessen.

Kaupade tollimisel tasub pühadeperioodil arvestada tolli lühema tööajaga. Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Liis Plaki sõnul on kõikides tollivormistuse punktides, kus töötatakse kindla tööajaga, 24. ja 31. detsembril tööpäev kolm tundi lühem.

Vormistuse kohtades, kus töö käib vahetustega, näiteks piiril, laevavormistus jms tehakse tööd tavapärase graafiku järgi.

?Tavagraafiku alusel töötavad pühade ajal need tollipunktid ja teeninduskeskused, mis on avatud ööpäevaringselt või teenindavad kliente kella 8?20,? lisas Plakk.

Maksuameti teenindusbürood teenindavad kliente 24. ja 31. detsembril kella 12ni.

Hetkel kuum