Enn Tosso • 23. oktoober 2005 kell 22:00

Välismaalased panevad Haapsalu kortereid palju müüki

Haapsalu kinnisvarafirma Kiva Kinnisvara peamaakleri Ülo Metssalu hinnangul on Läänemaa turg väga stabiilne, sesoonsust ei ole. Ainult juulis ja jaanuaris on turg veidi vähem aktiivne. ?Aga novembris ja detsembris on turg eriti tihe,? kinnitab ta.

Metssalu toob Haapsalu korterelamute turult välja huvitava trendi, nimelt välismaalased on hakanud oma kuus-seitse aastat tagasi soetatud kortereid maha müüma. Samas ostjateks on enamasti eestlased. Metssalu arvates realiseerivad välismaalased nüüd oma investeeringu ning võtavad kasumi välja. ?Sellist 25?30 protsendilist hinnatõusu, nagu vahepealsetel aastatel oli, enam tulemas pole,? sõnab ta. Investeerimise eesmärgil pole Haapsalusse korterit osta enam mõtet, sest väljaüürimisega on probleeme. ?Korterit välja üürides tõmbab üürnik omaniku reeglina haneks,? ütleb ta. Üüriletahtjaid on küll ääretult palju, ent üürileandjad eelistavad pigem korterit tühjana hoida. Metssalu toob põhjuseks üürnike väga kehva maksevõime: suudetakse maksta vaid mõni kuu ning jäädakse võlgu.

Haapsalus on olnud mitu korterelamu arendust, ent päris uusi on vaid kaks. Ülejäänud on täielikult rekonstrueeritud hooned. Üks uus kortermaja asub Lahe tänaval, kuhu ehitati nelja korteriga maja. Kolmetoalised korterid on läbi kahe korruse. Hinnad olid 11 ?12 000 krooni ruutmeeter ning osteti

Metssalu sõnutsi kohe ära. Üks korteritest on juba teisel ringil hoopis kõrgema hinnaga.

Atraktiivsete mereäärsete maadega tehakse Metssalu arvates vähe tehinguid, omanikud hoiavad neid pigem kinni.

Pindi Kinnisvara turundusjuhi Ulvi Vikati hinnangul soovitakse Haapsalus enim heas asukohas ja korralikus seisukorras kortereid, nende müügiperioodid on keskmiselt 3 kuud, kuid on täheldada müügiperioodide pikenemist ? pealinnale sarnast osturallit ei toimu, ostjad on pigem ootel ja jälgivad pakkumisi.

Üks põhjusi on ehk ka see, et hinnatasemed on juba kohalike jaoks ülemisel piiril. Näiteks ulatuvad Haapsalus ja populaarses Uuemõisas hinnad juba Pärnu Ülejõe tasemeni, räägib Vikat.

Hetkel kuum