Anne Oja • 14. november 2005 kell 22:00

Ehitajad lahendavad pettuse heategevusega

Kokkuleppe nimel lubasid ehitusettevõtted koos juhtidega kolme kuu jooksul anda heategevaks otstarbeks üle poole miljoni krooni. Juba eilseks olid nad ligi 8,2miljonilisest maksuvõlast tasunud 5,8 miljonit ning ülejäänu maksmine käib.

Prokurör Stella Veberi süüdistuse kohaselt paisutasid aktsiaseltsid Viskari, Esmar Ehitus, E.O.Map Lõuna ning osaühingud Maamõõdukeskus ja Koduviimistlus kulusid nelja riiulifirma arvetega.

Kohtus pidid nii ettevõtete esindajate kui ka eraisikutena vastust andma Viskari juhatuse liige Raimu Tali, Koduviimistluse asutajaliige Raul Tali, Esmar Ehituse juhatuse liige Priit Post, E.O.Map Lõuna ja Maamõõdukeskuse juhatuse ning nõukogu liikmed Margus Vinkel, Märt Riisberg, Vello Solna ja Jüri Pärnik.

Nende raamatupidamisse jõudnud arvetele osaühingutest Tivolett, Primorek, Teskado ja Hotman kirjutas alla Janek Süda. Ehitajatele vahendas 2001 jaanuarist kuni 2004 maini arveid samal ajal Pirita linnaosa haldussekretärina töötanud Mart Külvi. Kuni eelmise aasta maini oli sama mees ka Viskari nõukogu liige.

Prokurör andis maksupettuse kinnituseks kohtunikule üle seitse kausta dokumente ning jälitusmaterjalid. Fiktiivsete arvete põhjal maksti majandustegevuseta firmade pangakontodele, kust sularaha välja võeti ning ehitusettevõtetele tagasi toimetati, selgitas ta ja lisas: ?Ilmselt kasutati sularaha ümbrikupalkade maksmiseks või said selle ettevõtete omanikud.?

Ehitusettevõtjad ütlesid ühest suust, et tunnistavad end maksupettuses süüdi. Ainsatena ei tunnistanud oma süüd Raul Tali ja Priit Post. Samas ütles Post Esmar Ehituse esindajana, et ettevõte võtab süü omaks.

Vandeadvokaat Raivo Laus kommenteeris Viskari ja Koduviimistluse nimel, et tegelikult ei maksnud ettevõtted kinni fiktiivseid arveid. ?Töö ehitusel on tehtud ja dokumentaalselt vastu võetud,? ütles Laus, ?süüd omaks võttes tahtsid ettevõtted säilitada oma nägu.? Laus lisas oma majandusadvokaadi kogemusele tuginedes, et maksupettuse omaksvõtmine kujuneb odavamaks kui vaidlemine, mis võib tähendada pankrotti.

Maksude väärarvutuse eest võib kohus füüsilisi isikuid karistada kuni kolmeaastase vangistusega ja juriidilisi isikuid rahatrahviga. Kohus langetab ehitusettevõtjate tingimisi karistamise ja kriminaalasja lõpetamise suhtes otsuse 23. novembriks.

Hetkel kuum