30. november 2005 kell 6:33

EPL: Hiina majandusime toetub söekaevurite laipadele

Maailma suurimas kaevandustööstuses hukkub igal aastal ligi 6000 inimest, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kui veidi lihtsustatult tõdeda, et energia on see, mis majandusel hoogu sees hoiab, siis toetub Hiina majanduskasv eelkõige söekaevandamisele, sest ligi 70 protsenti elektrienergiast toodetakse söest.

Kuna Hiina energianälg vaid suureneb, siis tuleb suurendada ka söetoodangut, hoolimata katastroofilisest olukorrast kaevandustes. Keskvalitsuse pingutused ohutuse parandamiseks pole tulemusi andnud ning kaevandusõnnetustes hukkub igal aastal ligi 6000 inimest. Selle aasta esimese kuue kuu statistika kinnitab 2700 kaevuri surma, järgnenud kuud on toonud tuhandeid lisa.

Viimane ohvriterohkem plahvatus toimus pühapäeval Heilongjiangi provintsis Dongfendi söekaevanduses, hukkus vähemalt 146 kaevurit.

Kaevanduskatastroof toimus kaks nädalat pärast plahvatust lähedalasuvas Jilini provintsi keemiatehases, mille tagajärjel voolas Songhua jõkke sadakond tonni mürgist benseeni. Jõgi saastus 80 kilomeetri ulatuses, vool kannab benseeni edasi Venemaa poole.

Nii tehase- kui ka kaevandusplahvatus ärgitasid isegi riiklikku meediat arutlema majanduskasvu hinna üle. Ametlikel andmetel on saastatud 70 protsenti Hiina jõgedest. Kaevandustes ei järgita keskvalitsuse kehtestatud ohutus- ja keskkonnanõudeid. Tööohutusministeeriumi kinnitusel võtavad õnnetused ja katastroofid igal aastal miljoni inimese elu ning tekitavad 650 miljardi jüaani (enam kui triljoni krooni) suuruse kahju, mis on kuus protsenti SKTst.

Hetkel kuum