Indrek Kald • 22. detsember 2005 kell 22:00

Puhkepäeva turismiuudised

Läti lennufirma airBaltic kuulutas välja neli uut liini. Kevadel hakatakse neli korda nädalas lendama Riiast Saksamaale Düsseldorfi ja kaks korda nädalas Ukrainasse Simferopolisse. Samuti hakkab airBaltic lendama Vilniusest Düsseldorfi ja Stockholmi.

Meedias on teatatud ka airBalticu plaanidest avada Riiast otseliinid Bakuusse ning Tbilisisse, kuid lennufirma pole seda teadet kinnitanud. Samas sulgeb airBaltic jaanuaris Riia-Kölni ja Riia-Amsterdami liini.

Järgmise aasta 1. aprillist lendab ka Estonian Air kaks korda nädalas Simferopolisse. Samuti avab Estonian Air tuleva aasta 19. aprillil otseliini Tallinnast Horvaatia kuurortlinna Dubrovnikusse. Regulaarlennud Horvaatiasse toimuvad kogu kevadsuvise lennuhooaja kolmapäeviti ja laupäeviti. Samas lõpetab Estonian Air 10. jaanuarist lennud Tallinnast Amsterdami.

Detsembris alustasid Finnair ja Japan Airlines (JAL) ühiseid nn koodijagamislende nii JALi Jaapani-sisestel marsruutidel kui ka Finnairi Jaapani-lendudel. Finnairi lennukood lisatakse JALi lendudele Osakast Sapporosse, Fukuokasse ja Tokyosse, samuti Fukuokast Tokyosse.

Mainitud lennud võimaldavad mugavat ümberistumist Finnairi lendudele Osakast ja Tokyost Helsingisse. Samas lisatakse JALi kood Finnairi lendudele Helsingist Amsterdami ja Frankfurti.

Japan Airlines on maailma 20 suurimast lennufirmast ainus, mis ei kuulunud seni ühtegi lennukompaniisid ühendavasse allianssi. JAL on aga teatanud peatsest ühinemisest alliansiga One World, mille liige on ka Finnair.

Tallinna ja Varssavi vahet lendav Poola firma LOT uuendas oma turisti- ja äriklassi menüüd. Tänavu parimaks Ida-Euroopa lennufirmaks tunnistatud LOT püüab LOT Café nime all pakkuda senisest paremat lennukitoitu.

Toiduvalik sõltub lennu kestusest, kellaajast ning lennuki tüübist. Kuni kolmetunnistel Euroopa-sisestel lendudel (sh Tallinn-Varssavi) pakub LOT külma einet, nagu salat ja võileib, lisaks juust, jogurt, kook. Pikematel lendudel saab reisija sooja toitu. Samuti uuenes pakend.

Äriklassi reisijatele, kes lendavad Boeingu või Embraeriga pakutakse sooja toitu. Üleookeanilendudel pakub LOT äriklassi reisijaile lisaks ka jäätist ja sooje koogikesi. Tallinna ja Varssavi vahet lendab LOT 48kohalise Brasiilia lennukiga Embraer 145.

27 riiki sõlmisid detsembris kokkuleppe rajada rongiliinide võrgustik, mis muu seas ühendab ka Venemaa ja Indoneesia. Ligi 80 000 km pikkune raudtee seob Venemaa, Kesk-Aasia ja Türgi Hiina, Mongoolia ja Korea poolsaare kaudu Kagu-Aasiaga. Uue võrgustiku rajamine parandab rongiliiklust Aasias ning seob omavahel paremini Euroopa ning Aasia raudteed. Uus projekt nimega Trans-Aasia raudtee on jaotatud mitmetesse nn koridoridesse, millest üks peaks ulatuma ka Põhja-Euroopasse.

Iirimaa teatas, et kulutab kolme aasta jooksul turismi arendamiseks 59 miljonit dollarit (767 mln kr). Iirimaa turismiameti juhi sõnul on riigil küll positiivne imago, kuid uuringud näitavad, et võimalikud turistid tahaksid rohkem teada, mida Iirimaal on neile puhkuse ajaks pakkuda. Kolmeaastase kampaania raames tahetakse sõnumiga Iirimaast kui sobivast puhkamiskohast jõuda 200 miljoni inimeseni.

Hetkel kuum