Rae valla vee-ettevõte taotleb kommivabriku Kalev reostuse uurimist

Krista Taim 09. jaanuar 2006, 00:00

Kommivabrik Kalev pole ülereostamise süüdistusega nõus ja heidab omakorda vee-ettevõttele ette suutmatust renoveerida puhastusseadmeid.

Rae valla vee-ettevõtte Elveso juhatuse esimehe Toomas Heinaru sõnul töötavad kommivabriku kõrge reostustasemega saastevee tõttu ettevõtte biopuhastusseadmed viimase vindi peal ja uusi liitujaid nad enam juurde võtta ei saa. "Ressurss on ammendatud. Inimesed ehitavad maju, aga me ei saa uusi veevärgiga liitujaid juurde võtta," kurtis ta. Ka on Heinaru sõnul Kalev juba tegutsema asudes kaheksakordselt ületanud ettevõtte poolt tehase ehitamise ajal deklareeritud reostustaseme.

Elveso määras Kalevile toona viiekordse 8. saastegrupi (kõrgema) tasu, millest on nüüd saanud kuue miljoni kroonine võlg, mille Kalev kohtus vaidlustas.

"AS Kalev on tasunud arved korrektselt osas, mis puudutab tasu heitvee ärajuhtimisteenuse eest. Ülereostuse eest lisatasu nõudmiseks puudub ASil Elveso seadusest ning lepingust tulenev alus. Seetõttu peab AS Kalev seda põhjendamatuks ega pole seda tasunud," selgitas Kalevi suhtekorraldusjuht Ruth Roht.

Miks saastemäär kõrgemaks läks, sellele on vastus lihtne. Uude kommivabrikusse projekteeriti tehnoloogilise vee säästlikum kinnine veeringlussüsteem, mille abil on võimalik vähendada tekkiva heitvee hulka. Väiksem veekogus, milles jääkainete hulk jäi samaks, tingis aga kõrgema saasteastme. Kalevi hinnangul oleks võimalik ka praegu saasteastet langetada, siis aga kasvaks saastevee hulk ja seda ei suudaks puhastusjaam vastu võtta.

Pigem tuleks vallal puhastusseadmetesse investeerida. "Ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga kaetaval alal peab ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni omanik või valdaja (Rae vallas AS Elveso) seda arendama selliselt, et oleks võimalik tagada kõigilt sellel alal olevatelt kinnistutelt reovee ärajuhtimine ühiskanalisatsiooni. Seega peaks just AS Elveso arendama oma puhastusseadmed sellise võimsuseni, mis võimaldab teenindada ka ASi Kalev," selgitas Roht. Kalev soovib ehitada ka oma kohtpuhasti, kuid vald pole väljastanud ASile Kalev selleks projekteerimistingimusi.

Elveso juht Toomas Heinaru pole nõus sellega, et nemad peavad biopuhasti renoveerima. See läheks maksma ca 20 miljonit. "Kinni peavad selle maksma kortermajade elanikud. Me pole sellega nõus, et elanikud peaks tööstusest tuleva saaste kinni maksma," sõnas Heinaru. Seepärast ka kiri Harjumaa keskkonnateenistusse.

Heinaru sõnul pole probleemid hiljutised, vaid said alguse kohe, kui tehas Põrguväljale kolis.

Heinaru sõnul tekib puhastusseadmetes suur ülekoormus just siis, kui tehas oma seadmeid puhastab. "Reostusaste tõuseb siis hüppeliselt ja puhastusseadmed ei kannata seda välja," ütles Heinaru. Lahenduseks pakub ta, et Kalev võiks ehitada oma puhastusseadme või siis ehitaks vahele mahuti, millest annaks stabiilselt heitvett. Ühtlasi oodatakse keskkonnaametnike sekkumist.

Harjumaa keskkonnateenistuselt ei õnnestunud reedel kommentaare saada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing