Närvesööv mäng rahvaaktsiaga veab Tallinki hinda järjest alla

Lauri Matsulevit? 18. jaanuar 2006, 00:00

Hansapank Marketsi aktsiaturgude osakonna juht Lauri Lind eilse börsipäeva ajal rahu ei saanud.

"Lääne investorite poolt tekib nendel tasemetel huvi," rääkis Lind, samal ajal klientidelt Tallinki tehingukorraldusi vastu võttes. "Praegu saab aktsiat juba oluliselt alla viie euro, seega fundamentaalnäitajate järgi on sobiv osta," leidis ta. Lõviosa Tallinki aktsia eilsest 70 miljoni kroonisest käibest tehtigi Hansapanga vahendusel.

Ka Sampo Panga maakler Laur Kaljuvee märkis, et eilsetelt tasemetelt oli tugev ostusurve. "Täna (eile - toim.) sai selgeks, kus on väga atraktiivne ostutase," lausus ta. "4,5 eurot (70,4 krooni) peetakse heaks ostukohaks. Seda võib põhjendada Hansapanga 5eurose (78,23kroonise) hinnasihiga, mis praegu tähendaks 10protsendist tootlust. Kui ettevõte jätkab seda rada, mida Hansapank prognoosis, siis 10protsendine hinnatõus võiks olla õigustatud."

Siiski - Tallinki väikeaktsionäre, kes emissioonist ostetud aktsiaid käes hoiavad, 10protsendine hinnatõus veel ei rahulda, sest nemad olid eile õhtuks oma investeeringuga kaotanud juba ligi 15%. Alates börsile tulekust eelmise aasta 9. detsembril pole aktsia langustrendist veel välja murdnud.

Linnu sõnul on probleem Tallinkiga aga selles, kuidas emissioon välja kukkus, sest langus sai alguse sealt. "Aktsiaid müüdi esiteks natukene liiga kallilt. Teiseks polnud ka jagamisprintsiibid kõige paremad," viskas ta kivi korraldajate kapsaaeda. Ta lisas, et ei osatud arvestada ka vanade aktsionäridega, kes turule müüma tulid.

Linnu sõnul on ikka veel järel vanu aktsionäre, kes oma aktsiad rahaks keeravad ning praegu müümas on. "Pigem on näha, et müüb kitsama ringi rahvas - praegused ja endised töötajad," märkis Lind. "Neil on kasum juba niigi suur - kui aktsia on kätte saadud alla poole euro tükist, siis ei ole vahet, kas müüa 4 või 5 euro pealt. Ei ole näha, et väikeinvestorid paaniliselt müüks."

"Eks see on kogemuses kinni, kui kiiresti keegi toimuvast aru saab," möönis Kaljuvee. "On investoreid, kes on juba kahjumit võtnud, kuid on ka neid, kes ootavad nüüd paremaid päevi."

Lind väljendas eile arvamust, et Tallinki langus uutele börsile tulijatele vaevalt et negatiivset mõju avaldab.

Suure tuhinaga ja üldises eufoorias sai ostetud tõesti. Algul mõtlesin, et kui aktsia hind isegi kukub, siis ta nii palju ikka ei kuku, kui ta seda praegu on teinud. See, mis toimub, on minu jaoks juba täielik müstika.

Aga idee tuli sellest, et olen ammu tahtnud turule minna. Kõik ju soovitasid Tallinkit suure suuga - siis saigi võetud.

Aga tagantjärele saan öelda, et tegin õigesti, kui kahjumi välja võtsin. Eks ta algul raske oli esimene investeering kahjumlikult lõpetada, aga Tallinki asemel sai hoopis kasumlikumalt kaubeldud Baltika ja Kaleviga.

Firma juhtkonnale ja emissiooni korraldajatele ei oska midagi ette heita - see on ju äri. Ja iga aktsionär peab endale riske teadvustama.

Imre Sooäär
Riigikogu liigeHäda on see, et eestlased kipuvad kaasa minema eufooriatega. Vähem tasuks kaasa minna selliste kampaaniatega, mida ka meedia võimendas.

Osalesin Tallinki aktsiate märkimisel, kuid müüsin need aasta lõpus. Esiteks nägin ma, et kukkumisruumi oli aktsial veel ning kiiremat tõusu sealt ei tule. Teiseks oli võimalik saadud kahjumiga tulumaksukohustust vähendada. Ma ei leia, et on mõttekas, hambad ristis, aktsiat hoida ning lihtsalt loota, et küll ta tõuseb.

Egon Bärengrub, programmeerija
Olen mõelnud müüa küll, aga siiani olen käes hoidnud - varsti peaks põhi ka vastu tulema. 339 aktsiat võtsin juba emissioonist. Esialgu lootsin küll tõusu, aga lõpuks läks, nagu läks. Tegelikult olen ammu kaalunud börsil kauplema hakata - nüüd nägin sobivat võimalust ja haarasin kinni.

Ma arvan, et ka IPO korraldajad oleksid võinud firma veidi atraktiivsema hinnaga müüki panna.

Esti Ehatamm, IT Grupi müügijuht ja juhatuse liige
Aktsiad müüsin maha umbes kaks nädalat tagasi. Tootlus ei olnud oodataval tasemel. Ma ootasin sealt 10-20protsendist tõusu. Samas ma viivitasin müügiga ega saanud kümne esimese kauplemisminuti jooksul kasumit välja võtta. Iga IPO ei saa lõppeda 20-30protsendise tõusuga. See oli rohkem rahva ootus, mis oli tingitud Starmani ja Tallinna Vee edust. Ju siis Tallinki aus väärtus ongi see, millega teda täna kaubeldakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing