Aastaga kaks korda tõusnud Apple'i aktsiast võetakse kasumit

Lauri Matsulevits 08. veebruar 2006, 00:00

Esmaspäeval kukkus Apple'i aktsia 6,3%, päevane kauplemiskäive oli sealjuures kaks korda suurem viimase kolme kuu keskmisest. Kuu ajaga on firma turuväärtus kahanenud 13 miljardi dollari võrra. Aktsia võttis suuna allapoole, kui firma käesoleva kvartali kasumiprognoos tuli vähem kui analüütikud ennustasid.

Eelmisel aastal tõusis arvutite ja digipleierite tootja aktsia kaks korda, 2004. aastal kolm korda. Kõigi aegade tipuni jõudis Apple'i aktsia selle aasta jaanuaris.

Analüütikud ootavad, et iPodi pleierid, mis on osutunud tõeliseks müügihitiks, suurendavad käesoleva aasta kasumi ja käibe kasvu 50%. Sellele vaatamata on investorid hakanud vaagima, kas sellisest kasvust on küllalt, et toetada aktsia edasist tõusu.

"Kõik head uudised on läbi, kerge raha on kätte saadud," lausus Monett Selecta Technology fondijuht Robert Bacarella MarketWatchile. Bacarella müüs viimastel nädalatel kaks kolmandikku oma Apple'i aktsiatest, kuna leidis, et firma kasvutempo on aeglustumas.

Kui eelmisel aastal kasvas Apple'i kasum 384%, siis tänavu oodatakse kasumi kasvuks tagasihoidlikud 48%. Fondijuht lisas, et kuigi praegu ei ole tingimata vaja Apple'i aktsiaid müüa, peaks aktsia näitama tugevust 67 dollari taseme juures, et laiemat toetust saavutada.

"Sisetunne ütleb, et rahvas võtab praegu kasumit," rääkis Bacarella. "Inimesed tunnevad, et aktsia on väsinud, ning tahavad investeeringust kasu saada."

Piper Jaffray analüütiku Gene Munsteri hinnangul on müügisurve taga spekulatsioonid, kuidas turg võtab vastu uued arvutid, mis töötavad Inteli protsessoriga. Samuti kardavad investorid, et praeguste mudelite müük väheneb, sest kliendid ei taha neid osta ning ootavad turule uusi arvuteid.

Munster ise annab Apple'i reitinguks "turu tootlust ületav" ning aktsia hinnasihiks on 103 dollarit, mis annaks tõusuruumiks üle 50%.

"Inteli protsessoriga Macide müük läheb siiani hästi," sõnas American Technology Researchi analüütik Shaw Wu, kes annab Apple'i aktsiale ostusoovituse. "See ei ole esimene kord, kui Apple'i aktsiat tabab lühiajaline unnevajumine, et siis hiljem kõrgemaid tippe lüüa."

Apple'i juht Steve Jobs teatas Inteli protsessoriga Maci arvuteid tutvustades, et need on kaks korda kiiremad kui eelmised mudelid, mis töötasid

IBMi ja Motorola protsessoritega. Uus sülearvuti MacBook Pro on neli korda kiirem kui eelmised mudelid.

Apple'i aktsia kaupleb praegu 32 korda kõrgemal kui 2006. aasta oodatud kasum aktsia kohta. Võrdluseks - maailma suurimal arvutitootjal Dellil on sama näitaja 19 ja Hewlett-Packardil 16,7.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing