Aroomitikk loob lõhnaga meeleolu

Rivo Sarapik 10. veebruar 2006, 00:00

Rahvasuus viirukiks kutsutavaid lõhnapirdusid ehk aroomitikke on Idamaades kasutatud tuhandeid aastaid nii kodudes kui pühakodades rituaalsel ja ruumilõhnastamise eesmärgil.

Kui tavalise õhuvärskendaja eesmärk on ühene ehk õhk lõhnastada, siis pirrud kannavad mitut rolli. Lisaks lõhnastamisele saab neid kasutada näiteks tuju ja meeleolude kujundamiseks või suunamiseks.

Võib osta pirdusid, mis õhtul enne und rahustavad või vastupidi, hommikul energiat süstivad. Ka tähtkujudel on oma aroomid, mis arvestavad astroloogilisi eripärasid. Samuti leidub mediteerimiseks sobivaid lõhnu, mis aitavad keskenduda ja ennast avada.

Pirde müüakse nii pakkides kui lahtiselt. Esimene variant sobib juba välja kujunenud lemmikute puhul, teine avastamiseks. Samuti müüakse pirde n-ö mõju kaupa ehk selle järgi, mis on rahustav, mis energiat andev, mis laseb tuppa roosi või mõne muu lõhna, mis sobib mediteerimiseks või kindlale tähtkujule. Tükihinnad algavad pirru kohta kroonist-paarist, paki hind võib ulatuda ka sadade kroonideni. Kõik sõltub kvaliteedist ja koostematerjalidest, oma osa on ka kaubamärgil.

Pirdude kasutamine on aga lihtne. Vaja läheb selleks vaid üht auku, kuhu pird seisma torgata ja hõõguma süüdata. Lõhnatikke ei põletata, vaid süüdatakse ja puhutakse siis leek ära, et pird hõõgudes suitseks ning lõhna eritaks. Materjalidest sõltuvalt hõõgub pird ja lõhnab umbes pool tundi. Jämedad ja tihked pirrud võivad põleda ka terve tunni.

Põletan pirdusid mõnikord selleks, et tuju tekitada, mõnikord sellepärast, et mingit teist lõhna vähendada, näiteks kui ahi on suitsu sisse ajanud. Pühade ajal põletan kindlasti - tekitab pühademeeleolu.

Lõhnaeelistusi ja konkreetset lemmikut mul tegelikult ei ole, aga rahustavad lõhnad on ju kuidagi ikkagi teistsugused kui mingid magusad/imalad lõhnad, mis minu meelest loovad rohkem intiimsemat õhkkonda. Varem olin lõhnade suhtes tolerantsem ka, nüüd ma näiteks männilõhna eriti ei taha, sest see meenutab mulle esimesi Eestisse tulnud WC-värskendajaid. Lõhnaeelistus sõltub suuresti ka meeleolust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing