Rahutused Nigeerias viisid musta kulla hinna tõusule

Sirje Rank 22. veebruar 2006, 00:00

Nafta märtsilepingute hind kerkis New Yorgi börsil eile 1,3%, 60,65 dollarile barrel, ehkki naftapuudust turul ei ole. Londonis kerkis Brenti nafta hind juba esmaspäeval 2,8% ning kauples eile 61,63 dollari tasemel barrel.

Nädalavahetusest saadik on Nigeeria mässulised rivist välja viinud riigi suurima naftatootja Royal Dutch Shelli eksporditerminali ja naftajuhtme, üheksa välismaalast pantvangi võtnud ning seisanud viiendiku riigi naftatootmisest.

Mässulised lubavad rünnakuid jätkata. Tegemist on relvastatud grupiga, mis on valitsuse ja naftakompaniide vastu sõdinud 15 aastat, nõudes kohalikele elanikele riigi naftarikkusest suuremat osa ja kompensatsiooni loodusele tekitatud kahju eest.

Pühapäeval ähvardasid mässulised naftatankereid rakettidega rünnata. Riigi islamiusulises põhjaosas toimusid aga raevukad protestid prohvet Muhamedi kujutanud pilapiltide vastu.

Nigeeria arvele langeb 8% Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) toodangust. Jaanuaris ütles Nigeeria naftaminister, et riik plaanib aastaks 2007 suurendada naftatoodangu neljale miljonile barrelile päevas praeguselt 2,5 miljonilt barrelilt.

Nigeeria rahutustele lisaks katkes eile naftaeksport Ecuadorist, kus riikliku naftakompanii vastu protestijad nõudsid samuti suuremat osa riigi naftatulust infrastruktuuri arendamiseks ja töökohtade loomiseks. Ecuador on Lõuna-Ameerika suuruselt viies naftatootja.

Sabotaaž ja sisetülid ei lase Iraagi naftatööstusel toibuda. Mullu jäi sabotaažiaktide tõttu saamata naftatulu ca 6,25 miljardi dollari ulatuses. Jaanuaris oli Iraagi naftatoodang kahanenud 1,5 miljonile barrelile päevas võrreldes sõjaeelse 2,5 miljoni barreliga.

Negatiivsetest teguritest kergitab nafta hinda ka läänemaailma terav vastasseis Iraaniga, mis on OPECi suuruselt teine naftatootja, ning kuuldused, et OPEC tahab oma märtsi nõupidamisel tootmiskvoote kärpida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:47
Otsi:

Ava täpsem otsing