Levira hakkab traadita internetti pakkuma

Villy Paimets 27. veebruar 2006, 00:00

ASi Levira IT-juht Urmo Soe ütles, et Tartus juba testperiood käib ning esimeste kommertskasutajateni tahetakse jõuda märtsi alguses. Levira uue põlvkonna traadita interneti võrk WiMax katab kogu Tartu linna ning suure osa linna ümbrusestki, levi peaks ulatuma linna piirist umbes 20 kilomeetri kaugusele. "10 kilomeetrit julgeksin garanteerida, kuid kohati on ka 20 kilomeetrit võimalik," täpsustas Soe tagasihoidlikult.

Levirale kuulub üle Eesti 23 tele- ja raadiosaadete edastamiseks mõeldud masti. "Põhimõtteliselt katame WiMaxiga kunagi kõik 23 masti. Selle suve lõpuks tahame baasjaamad üles saada 13 punkti, vastavalt vajadusele liigume siis edasi," rääkis Soe.

Levira ei hakka aga internetti lõppkasutajatele pakkuma, vaid seda n-ö hulgi müüma. "Me oleme ikkagi infrastruktuuriettevõte, otse lõpptarbija teenindamisega me ei tegele," selgitas Soe.

Eesti riik on üsna edukalt käima lükanud projekti Külatee III, mis tähendab, et veel sel aastal saavad paljud hajaasustusega piirkondades elavad inimesed traadita internetti kasutama hakata. Riiklikult doteeritavale projektile lisaks on paar ettevõtet ka omal käel WiMaxi pakkumisega turgu hõivamas. Kas aasta lõpuks saavad kõik eestimaalased, kes vähegi soovivad, internetti? "Ei julge lubada, aga tõenäoliselt paraneb asi selle aasta jooksul tunduvalt," vastas Soe.

WiMaxi-projekti tasuvusaega ei tahtnud Soe öelda, aga andis mõista, et kuna tehnika vananeb moraalselt mõne aastaga, siis peaks selleks ajaks tehnika end ära tasunud olema. "Umbes viie aasta pärast peaksime juba moraalselt vananenud tehnika välja vahetama," märkis Soe. Baasjaamade hinnad algavad 100 000 kroonist ning ulatuvad kuni miljonini.

Norby Telecom ja Elion kasutavad WiMaxi levitamiseks maksimaalselt 80 meetri kõrgusi mobiilimaste, Leviral on aga kasutada tele- ja raadiosaadete edastamiseks mõeldud paarisaja meetri kõrgused mastid.

"Jah, põhimõtteliselt on meil eelis," kinnitas Soe, et oluliselt kõrgemad mastid annavad teiste WiMaxi-pakkujate ees kerge eelise.

Ideaalis tahaks Levira jõuda selle aasta lõpuks kahe kolmandiku Eesti katmiseni.

Eesti erakapitalile kuuluva ASi Norby Telecom juhatuse esimees Oleg Švaikovsky ütles, et ei pea Levirat konkurendiks, pigem partneriks. "Levira ärimudel on teistsugune, ta on infrastruktuuriettevõte ja üritab mängida vahendaja rolli," ütles Švaikovsky. "Tal on litsents olemas ja üsna head finantsvõimalused, et võrk valmis ehitada."

Švaikovsky ütles ka, et ta ei ole ei kurb ega kuri, et riik hakkab WiMaxit pakkuma. "Ei, absoluutselt mitte, pigem vastupidi," tõrjus Švaikovsky provokatiivse küsimuse. Švaikovsky sõnul ulatub kogu Eesti WiMaxi turu maht sel aastal 30-60 miljoni kroonini. Kui suurele osale sellest Norby hammast ihub, ei tahtnud Švaikovsky öelda.

AS Levira on Eesti suurim raadio- ja ainus televisioonisaateid ringhäälingus edastav ettevõte, millest Eestile kuulub 51% ja Prantsuse telekommunikatsioonifirmale TDF 49%. 65 töötajaga Levira 2004. aasta käive ulatus 74 miljoni kroonini ning ettevõtte omakapital oli 197,3 miljonit krooni.

Mullu mais avaldas majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar arvamust, et riik võiks oma osaluse Leviras maha müüa.

WiMax on sisuliselt WiFi uus põlvkond, mis mõnekümne meetri suuruse leviala asemel võimaldab traadita internetiühendust kümnete kilomeetrite tagant.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing