Komisjon valis Tallinna Euroopa kultuuripealinnaks 2011

Gea Velthut-Sokka 29. märts 2006, 00:00

Komisjoni esimehe, kultuuriministeeriumi kantsleri Siim Suklese sõnul vaidlus eriti tuline ei olnud, iga komisjoni liige nimetas oma eelistuse ja ka põhjendas seda.

"See oli raske, riigi tasandil oluline otsus," kommenteeris Sukles. "Kui me läheme kultuuripealinnana Euroopasse, peame seda tegema võimalikult laial rindel ja kõige suurema spektri saame Tallinnast," põhjendas ta.

Tallinna abilinnapea Kaia Jäppineni hinnangul oli konkurss pingeline viimase hetkeni. Järgmise sammuna asub Tallinn aga sõlmima koostöölepinguid teiste linnadega, sealhulgas ka Tartuga, ning looma sihtasutust. Aasta lõpuks tuleb tegevuste kava esitada Brüsselisse.

Kultuuripealinna projekt läheb aastatel 2007-2012 maksma 3,8 miljardit krooni, millest kolmandik tuleb Tallinna eelarvest, kolmandikku taotletakse riigilt ning viimase osa peaksid katma sponsorid ning Euroopa fondid. Seda, kas loodava sihtasutuse juht leitakse linnavalitsuse seest või kuulutatakse välja avalik konkurss, on Jäppineni sõnul veel vara öelda.

Tartu volikogu liige ja kultuuripealinna projekti juht Hannes Astok ei varjanud eile õhtul oma pettumust. "Nojah, eks teine koht ole ka tore, aga me läksime sinna ikka võitma," ütles ta. "Eriti palju argumente komisjoni liikmed pärast ei esitanud, peamine jutt oli, et Tallinnal on rohkem raha ja inimesi," rääkis ta.

Jäppineni soovi kohta Tartuga kultuuripealinnaks olemise ajal koostööd teha ütles Astok, et kõigepealt tuleb selgitada, mida see sisuliselt tähendaks.

Tallinna ja Tartu linnavalitsuse kulutused konkursil osalemiseks erinesid kordades - Tartu 600 000 krooni Tallinna 4 miljoni krooni vastu.

Suklese sõnul talle meeldis, et Tallinn võttis ette massiivse reklaamikampaania teles ja linnatänavatel. "Komisjoni liikmeid see isiklikult loomulikult ei mõjutanud, kuid inimesed nägid tänu sellele, et kultuur on oluline asi, millest rääkida," nentis ta.

Sukles tunnistas, et oli ise südames Tartu poolt, kuid "riiklikest huvidest lähtuvalt hääletasin ikka Tallinna eest".

Kultuuriministeeriumi erikomisjoni kuulusid Estonia dirigent Eri Klas, Kumu direktor Sirje Helme, kirjandusteadlane Peeter Olesk, judoka Indrek Pertelson, dirigent Hirvo Surva, kultuuriministeeriumist kantsler Siim Sukles, asekantsler Piret Lindpere ja välissuhete osakonna juhataja Eike Eller ning välisministeeriumist kultuuribüroo direktor Kristen Lahtein.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing