Suurvesi viib mõtted parvetamisele ehk raftingule

Kristo Kiviorg 13. aprill 2006, 00:00

Mis on rafting?

Eesti keeles tähendab see jõel parvetamist. Alguse on see saanud aegade hämarusest, kui jõgedel tegeleti palgiparvetusega. Väga palju kasutasid tänapäeva mõistes parvetamist mägirahvad. Parvetamine oli viisiks, kuidas külade vahel sai erinevat moona ühest kohast teise toimetada. Täna on parvetamisest saanud turismiatraktsioon. Parvetamine võimaldab minna looduses kohtadesse, kuhu jalgsi tavaliselt minna ei saa.

Kellele rafting sobib?

Parvetama võivad tulla kõik inimesed sõltumata vanusest. Noorim on olnud meil kaheaastane, vanemad sõitjad on olnud seitsmekümne ringis. Lapsed ning vanemad inimesed saavad istuda parve keskel, samal ajal kui teised aerutavad. Põhimõtteliselt on ka invaliididel võimalik parvetamisest osa saada. Kõik sõltub loomulikult ka jõe raskusastmest. Parvetamisel klassifitseeritakse jõgesid kuude kategooriasse. Kuna meil mägesid ei ole, siis saab Eestis sõita 1-2 kategooria jõgedel. Turiste sõidutakse tavaliselt kuni neljanda kategooria jõgedel. Kõige viimase raskusastme puhul on ellujäämise võimalus 50%.

Kas on ka inimesi, kellele te ei soovita raftingut ette võtta?

Ei saa välistada puudega inimesi, kuid nemad kuuluvad ikkagi riskigruppi. Sama lugu on südamehaigetega, rasedatega. Parvetama ei luba me kedagi, kes on tarvitanud alkoholi või on muu psühhotroopse aine mõju all.

Kas raftingule tulijal peavad olema eelteadmised või oskused alast?

Eelteadmisi ei pea olema. Instruktsioonid, kuidas erinevates olukordades käituda, antakse osalejatele kohapeal. Kui tullakse esmakordselt sõitma, siis valitakse ka rahulikum jõgi ning aeglasem tempo.

Kus ja millal on parim aeg raftingut teha?

Eestis on kolm kohta, kus raftingut on võimalik teha - Pirita, Jägala ning Purtse jõgi. Parima elamuse saab üldjuhul kevadeti suurvee ajal. Aga välistada ei saa ka suve. Isiklikult sain parima kogemuse kaks suve tagasi augustis, kui pärast pikki vihmaperioode oli jõgedel veeseis kõrge. Kui Ülemiste järve veetase on ohtlikult kõrge ning Tuhala Nõiakaev ajab üle, on õige aeg parvetamiseks käes.

Mis vahe on raftingul ja tavalisel kanuusõidul?

Ennekõike on rafting sotsiaalsem tegevus kui kanuusõit. Parvetamisel on ühes paadis kümmekond inimest, kellega on võimalik kogu aeg pidevalt suhelda. Kanuus ollakse aga kahekesi, on vähem suhtlust ning pearõhk on looduse nautimine. Raftingus otsitakse aga adrenaliini.

On see rohkem nädalalõputeema või võivad kollektiivid ka näiteks pärast tööpäeva lõppu sõitma tulla?

Sõitmas käiakse nii nädala sees kui ka nädalalõppudel. Üldjuhul on nii, et firmad eelistavad siiski sõitma tulla nädala sees.

Nädalavahetusel aga käivad rohkem sõpruskonnad.

Palju see kõik maksab?

Sõltuvalt nädalapäevadest 300-350 krooni inimese kohta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing