Savisaare ettepanekul lõpetab valitsus Eesti Raudtee erastamislepingu

ÄP 21. aprill 2006, 00:00

Eile tegi majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar valitsuskabinetile ettepaneku lõpetada Eesti Raudtee erastamisleping, kuna raudtee ostja pole täitnud endale võetud kohustusi.

Ministeerium tugines erastamislepingu rikkumistele. Esiteks ei ole eraomanik BRS täitnud erastamisel võetud investeerimiskohustusi. Erastamise käigus arvestati ostja kohustusega teha olulisi investeeringuid raudtee kaasajastamiseks.

Samuti rikkus BRS ministeeriumi väitel erastamislepingu tingimusi, kui pantis osa Eesti Raudtee aktsiatest pankadele, omamata selleks riigi nõusolekut. Lisaks vaidlustas BRS Stockholmi arbitraažikohtus riigile kuuluva kuldaktsia ehk vetoõiguse ettevõtte jaoks oluliste küsimuste otsustamisel. Kuldaktsia vaidlustamisega on taganetud erastamislepingu tingimustest.

Savisaar rõhutas, et erastamislepingu lõpetamine ei tähenda raudtee natsionaliseerimist. "Ettevõtte omanikele makstakse nende osa eest täishind, mis koosneb riigile osaluse eest tasutud summast pluss ettevõttesse tehtud investeeringud. Usutavasti lisandub ka tasu vahepealsete hinnatõusude hüvitamiseks õigustatud ulatuses."

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ning rahandusministeeriumile anti eilsel valitsuse istungil volitused erastamislepingu lõpetamise protsessi alustamiseks.

Protseduuriliselt antakse ettevõttele kõigepealt hoiatus. Kui rikkumisi kahe kuu jooksul ei parandata, loetakse erastamisleping lõppenuks.

Baltic Rail Service'i (BRS) nõukogu liikme Jüri käo sõnul valitseb majandusministeeriumis paanika, sest riik on teinud hiljuti vigu Eesti Raudteega seonduvate teemade käsitlemisel. "Ministri poolt välja käidud ettepanek raudtee natsionaliseerimiseks on emotsionaalne ning tegelikkuses teostamatu," lausus Käo.

Käo väitel on majandusministeerium sattunud piinlikku olukorda, korraga on tehtud palju olulisi vigu, rikutud Euroopa Liidu õigust, rahvusvahelisi lepinguid ning Eesti seadusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing