Ühine hobi tugevdab suhteid ja tõstab töövõimet

Teeli Remmelg 24. aprill 2006, 00:00

Perefirma Puhastusimport juht Martin Lill nakatus jääkeeglipisikuga kaks aastat tagasi, kui avanes võimalus võistelda Eesti meistrivõistlustel. Päris mütsiga ei tahtnud ta aga siiski lööma minna ja seetõttu tuli hakata regulaarselt treenima.

Kuna jääkeegel on haarav meeskonnamäng, on ta praeguseks toonud mängu juurde peale abikaasa ka isa ja venna perekonna ning ergutab ka oma ettevõtte töötajaid igati võitlustel kaasa lööma.

Puhastusimport on Eesti jääkeegli meistrivõistlustel esindatud oma ettevõtte meeskonnaga, kuid selle peaeesmärk pole siiski reklaam, vaid pigem ühte liitva meeskonnavaimu hoidmine.

Meeskonda kaasatakse vajadusel meeleldi ka külalisvõistlejaid, sest tihti napib oma töötajatel aega kõigil võistlustel osalemiseks ja nende jaoks treenimiseks.

Martin Lille jaoks on oluline ka jääkeegli propageerimine Eestis ja uute mängijate ala juurde toomine. Pealegi on meekonnatöö firmas ja platsil paljuski sarnane.

Nagu firmas, nii on ka jääkeeglis meeskonnaliikmetel oma rollid. Ettevõttes juhirolliga harjunud Martin Lill on ka jääkeegliplatsil kapten ehk skip, kes koostab mängu strateegia ja vajadusel muudab seda mängu ajal.

"Mängu ajal tuleb kiiresti mõelda, sest otsus, kuidas teha uus vise, sõltub tavaliselt vastase viskest. Skip peab siis kiirelt otsuse vastu võtma ja meekond seda aktsepteerima."

Tema isa Toomas Lill on tavaliselt abikapten, keda võib võrrelda keskastmejuhiga, sest ta peab kapteni otsuse mängijatele teada andma. Abikapteni ülesanne on ka kuulata ära kapteni ettepanekud ja tuua välja oma arvamus, nii et see ei riivaks kapteni arvamust, kuid vajadusel täiendaks seda.

Kuna otsustada on vaja kiiresti, on eelis nendel võistkondadel, kes on kauem koos harjutanud ja üksteise tugevusi ning nõrkusi hästi teavad.

Kuigi kõrvaltvaatajale võib jääkeegel tunduda rahulik mäng, teavad mängu pühendatud inimesed ise hästi, millises emotsionaalses seisundis meeskond pingelises seisundis viibib.

"Finaalis kaotatakse vahel enda üle kontroll ja emotsioonid lahvatavad välja. Siin tuleb hästi esile inimeste emotsionaalne intelligentsus ja see, kuidas osatakse ennast kontrollida. Skip võib meeskonna ka täielikult närvi ajada, kui ta ei oska enda otsust neile piisavalt põhjendada ja usaldust võita," toob Lill esile emotsioonide kontrollimise olulisuse.

Jääkeegel on palju mõtlemist nõudev mäng, seetõttu nimetatakse seda ka maleks jääl. Nagu maleski, peab pärast vastase viset oma algselt kavandatud strateegia täiesti ümber tegema.

Erinevalt malest on see aga meeskonnamäng - siin individualistid läbi ei löö. Heas meeskonnas teavad mängijad, mis on nende roll, ja üksteise nõrkusi varjatakse teiste tugevustega.

Jääkeegel on heaks ventiiliks töökoormusest tekkinud pingete maandamisel - mängu ajal minnakse täiesti teise maailma ning kõik muud mured ununevad täielikult.

Jääkeegel meeldib Martin Lillele ka seepärast, et see on etiketiga mäng - peamiseks reegliks on sallivus vastasmeeskonna suhtes ja tahe mitte panna kaotajat ebameeldivasse olukorda. "Näiteks on maailmas välja kujunenud traditsioon, et pärast mängu teeb võitja kaotajale mõned joogid välja ning räägitakse koos juttu. See annab eriti rahvusvahelistel võistlustel juurde uusi tuttavaid ja infot teiste riikide kohta."

Kui 30-40aastastel inimestel kipub paratamatult tutvusringkond kokku kuivama, siis jääkeegel annab võimaluse reisida, sõlmida uusi tutvusi ning peale selle ka aktiivselt puhata.

Viimasel ajal räägitakse järjest enam ka sellest, et väikefirma juhil pole võimalik rutiini peletamiseks oma firmast mujale tööle minna või mõnel teisel alal karjääri alustada.

"Mina näengi enda tööalase rutiini murdmist just oma sotsiaalse elu elavdamises - uued suhted ja kogemused ei lase õhtuti vaid tööle mõelda, vaid annavad elule täiesti uue sihi," räägib Lill.

"Eks selle võimaluse pärast olengi jääkeegli juurde jäänud. Kuigi koolis mängisin palju korvpalli, ei annaks praegu korvpalli harrastamine mulle võimalust võistelda Euroopa meistrivõitlustel ja reisida," ei vähenda Lill ka sportliku saavutuse tähtsust.

Jääkeegel on Eestis nii noor ala, et ka harrastajana on võimalik tipus olla. Võimalus võita Eesti meistrivõistlused annab suurema motivatsiooni harjutada ja õnnestumine lisab ohtralt energiat.q

Curling ehk jääkeegel on jääspordiala, mida nii tervise- kui ka profispordina harrastab maailmas mitu miljonit inimest. See on harrastus, mida saavad võrdselt nautida nii mehed kui naised, noored kui vanad. Puhastusimpordi meeskonna eesmärk on tuua see spordiala lähemale sõpradele ja koostööpartnerite kollektiividele olenemata vanusest.

Jääkeegli atraktiivsuse üks põhjuseid on mitmekesised emotsioonid, mida mängijad mängu jooksul kogevad: rõõm tabava viske üle; joovastus sellest, et teele saadetud kivi seiskus täpselt planeeritud kohas; meeleheide, kui see peatus vaid sentimeetrite kaugusel sihtmärgist, või põnevus, püüdes vastaste kivi välja lüüa; endaga rahulolu, kui oled mänginud hästi osava vastase vastu.

Jääkeegel on eelkõige hea meeskonnamäng hea seltskonnaga. See mäng on suurepärane vaba aja veetmise võimalus ja sellest võib väga kergesti hasarti sattuda. Ühisest meeskonna ajaveetmisest sai tõsiselt võetav spordiala ka pikemas perspektiivis. Head suhted meeskonnas annavad hea aluse tugevaks meeskonnamänguks.

Jääkeeglimäng on andnud meie meeskonnale hea üksteisega arvestamise oskuse. Kui vise ebaõnnestub, siis teised ütlevad, et pole midagi. Inimene saab ju tavaliselt isegi aru, et tal läks halvasti, ning pole mõtet teda mängu ajal veelgi enam närvi ajada.

Jääkeeglis löövad emotsioonid niigi kergelt välja, sest lühikese aja jooksul tuleb järgmise viske taktika ära otsustada. Üllatavalt on naiste võistkonnad isegi tasakaalukamad, meeste mängudes on näha tunduvalt enam vaidlemist. Ehk on naistel lihtsam alluda kaptenile ning loobuda oma arvamuse pealesurumisest.

Samas kipuvad naiste mängud venima pikemaks kui meestel. Tundub, et naistel kulub rohkem aega arutamisele, samas kui mehed argumenteerivad rohkem ja jõuavad kiiremini otsusele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing