Naftafirmade rallile oodatakse kasvavate kulude tõttu lõppu

Annika Matson 25. aprill 2006, 00:00

Esimeses kvartalis jäid Euroopa naftafirmade aktsiad turule alla. Kasvu kahandavad kasvanud tootmis-, toorme- ning tööjõukulud.

BP ja Total kulutavad rohkem raha nafta puurimisele ja varustusele, otsides uusi naftareserve. Royal Dutch Shell teatas veebruari lõpus, et nende investeeringud nafta puurimiseks kasvavad sel aastal 27 protsendi võrra, 19 miljardi USA dollarini. Ettevõtte nafta- ja gaasireservid võivad otsa saada vähem kui üheksa aastaga, mis on lühim aeg maailma suurimate tootjate hulgas. BP teatas eelmise aasta oktoobris, et nende investeeringud nafta pumpamiseks on sel aastal 15 miljardit dollarit, mullu kulus sellele 14 miljardit dollarit. Lisaks on BP pidanud kandma ka kahjusid USAd tabanud orkaanide tõttu. Samuti on tõusnud toormaterjalide, näiteks terase hinnad ning suurenenud on tööjõukulud.

Metal Bulletini andmetel on Euroopas kuumvaltsterase hind kerkinud enam kui viiendiku võrra, 465 dollarini tonn.

"Praegu on tootmiskulud saanud tähtsaimaks faktoriks naftafirmade jaoks, see kisub alla aktsiate hindu," ütles Haagis asuva investeerimispanga ING fondihaldur Edwin Slaghekke.

Naftabarreli hind tõusis möödunud nädala lõpus New Yorgi kaubabörsil rekordilise 75,35 dollarini, kuna kardetakse, et Iraani ja Nigeeria nafta ekspordimahud võivad kahaneda, aga USAs on algamas suvehooaeg ning vaja on bensiini tootmist suurendada.

Nafta hind on tõusnud kõrgemale 2005. aasta augusti tipptasemest, kui orkaan Katrina Mehhiko lahes naftatootmisüksusi räsis ja barrelihinna esmakordselt ajaloos üle 70 dollari viis. Alates 2002. aastast on nafta hind kasvanud kolm korda.

Samas pole nafta hinna langust oodata ka tulevikus. "Igasugune tootmiskatkestus tõukab naftabarreli hinda 100 dollari suunas," ütles uudisteagentuurile Bloomberg maaklerifirma Euro Pacific Capital tegevjuht Peter Schiff. Tema sõnul saab isegi ilma katkestusteta näha nafta hinna tõusu, kuna nõudlus ja pakkumine on tasakaalust väljas. Seda isegi siis, kui Iraani küsimus jõuab kiire ja lihtsa lahenduseni.

Analüütikud ootavad nüüd sellelt aastalt väiksemat kasumi kasvu, selgus Londoni uuringufirma FactSet Research Systemsi küsitlusest. Bloomberg küsitles nädala lõpus 42 analüütikut, kellest 55% uskus, et sel nädalal nafta hinna tõus jätkub.

Analüütikud ootavad nüüd, et energiafirmade kasumid kasvavad sel aastal keskmiselt vähem kui protsendi võrra, 2005. aastal kasvasid kasumid keskmiselt 47 protsenti. Aprilli alguses tõstsid analüütikud nafta hinna keskmise ootuse jooksvaks aastaks 63 dollarile barrel. Kolme kuu eest oli ekspertide keskmine ootus 58 dollarit barrel.

Fondihaldurid terves maailmas on energiafirmade osas vähem optimistlikuks muutunud, kirjutasid Merrill Lynchi analüütikud kuuülevaates investoritele.

Euroopa suurim naftatootja BP avaldab oma esimese kvartali tulemused täna. Total ja Royal Dutch Shell avaldavad tulemused 4. mail.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing