Toome peatas iirlaste kõrghoone

Gert D. Hankewitz 05. mai 2006, 00:00

Lisaks sellele, et iga väiksemgi korteriühistu Maakri tänaval on Iiri ärimeestele kuuluva Lewis Investi planeeritava 24korruselise hoone vastu protestinud, on nüüd kohtu vahendusel meelt avaldanud ka piirkonnas nelja suurt krunti omav kinnisvarafirma SRV.

"Anti valida, kas realiseerime kinnistu või astume aastaid kestvasse kohtuvaidlusesse," iseloomustas iirlaste firmat esindav Olev-Mait Makk SRV käitumist. Tema sõnul pakuti Maakri 30 krundi eest turuväärtusest madalamat hinda, millega Maki sõnul "varakad Iiri erainvestorid" nõus ei olnud.

"Kui meil pannakse käed raudu, siis meie läbirääkimistesse ei asu," kinnitas ta, andes mõista, et pakkumine tehti vaenulikult. Seetõttu valis Lewis Invest kohtutee, et 11 000 ruutmeetri suurune hoone kunagi valmis ehitada.

SRV ühe omaniku Indrek Toome sõnul kõik päris nii ei olnud. Asi algas Toome jutu järgi hoopis nii, et kuna Lewis Invest polnud nõus arhitektide liidu ning Maakri piirkonnas kinnistuid omavate firmade tahtega kogu piirkonnale ühtne planeering teha, pakkus SRV, et ostab krundi ära.

Toome märkis, et nii ei oleks probleemi, et iga kinnistut omav firma paneb oma torni püsti ega hooliks sellest, mis Maakri piirkonnast üldse saab. "Üldplaneeringu lahendamine pole iirlaste prioriteet. Nemad tahavad kiirelt kasumi välja võtta," leidis ta. Midagi vaenulikku Toome sõnul nad Lewis Investi suhtes pole ette võtnud.

Mida SRV ise krundile ehitaks, Toome öelda ei osanud ning lausus vaid, et see sõltub sellest, milline tuleb Maakri piirkonna üldplaneering.

SRV Kinnisvara juhatuse liige Margus Mändmets ütles, et kuna iirlaste planeering puudutab ka nendele kuuluvat kõrvalkrunti, aga nendega planeeringut ei kooskõlastatud, oli kohtutee õige lahendus.

Tallinna abilinnapea Kalev Kallo ütles, et kui arhitektide liit oma üldplaneeringu kavaga välja tuli, oli linna nõudmine, et kõikide olemasolevate detailplaneeringutega tuleb arvestada.

"Linnaplaneerimise amet lisas tingimuse, et arvestada tuleb olemasolevate detailplaneeringutega ja lõpusirgel oleva Maakri 28 detailplaneeringuga," kinnitas Kallo.

Abilinnapea märkis, et üldplaneering on arhitektide liidu algatus, mida olid nõus finantseerima Maakri piirkonnas tegutsevad firmad. Sama kinnitab ka Indrek Toome. "Linn seda ei telli, sest me pole seda käesoleva aasta eelarves ette näinud," ütles Kallo.

Kolm Iiri ärimeest Timothy Vincent O'Brien, Michael Thomas Ryan ja Miceal Martin Sammon, kellele kuulub firma Lewis Invest, on selle juhatuse liikme Olev-Mait Maki sõnul jõukad investorid, kel on Iirimaal ning mujalgi kinnisvara.

"Kes on investor, kes on ehitus-arendustaustaga," ütles Makk. Lisaks teevad mehed koostöös Iiri pensionifondiga. Fondide käsutuses on 500 miljonit eurot, millest osa mõeldud investeerimiseks kinnisvarasse ja ka Maakri tänava maja ehituseks.

Kolme mehe Eesti äridest Makk palju rääkida ei tahtnud, vabandades, et ei tea, kas tal on volitusi. Küll aga sõnas ta, et meestel on Eestis veel mõnel krundil silm peal ning on peetud ka selle üle läbirääkimisi. "Tegemist on pikaajaliste investoritega," lisas Makk. Küsimusele, miks siis SRV pakutud raha vastu ei võetud, kui mujalgi kinnisvara on, vastas Makk, et meestel pole päris analoogset krunti. See tähendab, pole krunti niisama magusas kohas? "Jah."

Olev-Mait Makk oli mõned aastad tagasi pankrotistunud Talinvesti nõukogu liige ja osales mitme Talinvestile kuulunud ettevõtte, näiteks Kalevi ja Rakvere Lihakombinaadi, nõukogu töös. Ta on ka Rootsi kinnisvarakonsultatsioonifirma Newsec Eesti esindaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing