Uute eramute ja elamukruntide vastu kasvab nõudmine kiiresti

Aivar Vilbo 08. mai 2006, 00:00

Soodsad eluasemelaenud ning inimeste elujärje parenemine on kaasa aidanud ka eramu- ning eramukruntide turu märgatavale aktiviseerumisele ning nõudlus ületab selgelt pakkumist.

Suurema osa käibest moodustavad Tallinna piirkonna eramuturu puhul tehingud, kus soetatakse kas eramukrunt või krunt koos ehitusega mõnes linnalähedases eramuarenduspiirkonnas. Järelturu eramud paiknevad Tallinna väljakujunenud eramupiirkondades või ka lähivaldade asulates ja linnades ning kui hinna ja kvaliteedi suhe on paigas, on nõudlus kõrge. Hinnatuimad paigad on Tallinna miljööväärtuslikud eramupiirkonnad, nagu Nõmme ja Pirita, kus võib leida tehinguid eramutega, mille hinnatase küündib 7-8 miljoni krooni. Halvas seisukorras või tänapäevale mittevastava ehitisega kinnistu soetatakse sellistes piirkondades krundi hinnaga, silmas pidades krundile uue hoonestuse rajamise võimalusi.

Järelturu eramute osas pole korterituruga sarnast hüppelist hinnatõusu siiski veel toimunud. Ilmselt on selle põhjus asjaolu, et eramute suurusest tulenevalt on tasutavad lõpphinnad siiski oluliselt suuremad kui järelturu korterite puhul. Üha enam jõuavad aga inimesed arusaamisele, et korterite hinnad Tallinnas on sedavõrd kiiresti tõusnud, et sama raha eramuturul kasutades jõutakse lõppkokkuvõttes märksa soodsama tehinguni.

Samaväärne olukord on ka Tallinna linnas ning linnalähedastes eramuarenduspiirkondades asuvate hoonestamata elamukruntide puhul, kus nõudlus samuti pakkumist ületab. Tallinnas piirab pakkumiste kasvu linna piires asuva uute arendusprojektide tarbeks sobiliku maa puudumine, üksikuid hoonestamata krunte müüakse vaid olemasolevates eramupiirkondades.

Hoonestamata maatükkide müügihinnad elamuarendusprojektides varieeruvad piirkonniti, olles loomulikult kõige kõrgemad Tallinna linnas ning üksikutes arenduspiirkondades Pirital ja Kakumäel. Madalamad on hinnad endistele põldudele rajatud elamukvartalites, kus ühtse infrastruktuuri väljakujunemine on alles arengujärgus. Eramukruntide hinnatõusu üheks põhjuseks võiks pidada valdade poolt karmistatud reegleid detailplaneeringute ning ehituslubade osas. Võib arvata, et ka uuselamurajoonides krundi soetanud ostjate hulgas on teatav kogus nn kinnisvaraspekulante, kes pärast projekti valmimist soovivad realiseerida omandatud krundi oluliselt kõrgema hinnaga.

Kliendid on muutumas järjest enam teadlikumaks kodu rajamisega seonduvas ning osatakse rohkem tähelepanu pöörata arendaja lubadustele ning nende täitmisele. Seda enam, et tänaseks on turul projekte, milles ei ole siiani valminud lubatud kõvakattega teid jms, kuigi enamik eramuid on juba neis arendusprojektides valminud.

Hetkel on turuolukord nendele inimestele, kes kaaluvad oma eramu müümist, soodne. Eramute ning eramukruntide jätkuvat hinnatõusu prognoosin ka käesolevaks aastaks.

Eramud, paarismajad ja ridaelamud Tallinna lähivaldades on nõutud kaup.

Sama aktiivne, kui uute korterelamute rajamine, on olukord ka uute eramute, sealhulgas paaris- ja ridaelamute turusektoris.

Nõudluse suurenemise üheks põhjuseks on asjaolu, et oma senise eluaseme, näiteks vanema korteri, realiseerinud pered soovivad privaatsemat ning avaramat elupaika. Kuna järelturul pakutavad eramud paiknevad valdavalt väljakujunenud elupiirkondades ning on suhteliselt kallid, siis on alternatiiviks oma eramu soovijale soetada krunt mõnes Tallinna lähivallas asuvas arenduspiirkonnas.

Samuti on analoogsetes elamuarenduspiirkondades pakkumisel valmisehitatud paaris- ja ridaelamuid. Kuna Tallinna linnas on suuremateks elamupiirkondadeks sobilike maa-alade ressurss sama hästi kui lõppenud, on eramuehitus koondunud põhiliselt Tallinna lähivaldadesse.

Aasta-aastalt seesuguste uute projektide kaugus Tallinnast suureneb ning müügiargumendiks on looduslik elukeskkond ning privaatsus.

Hinnakasvu mootoriteks antud turusektoris on olnud peamiselt hoonestamata maa hinna ning ehitushindade kasv.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing