Portugalis seotakse pension laste arvuga

Raivo Sormunen 26. mai 2006, 00:00

Portugalis reformitava pensionisüsteemi juures on kõige vaidlusalusem just lapsi puuduv punkt, kirjutab ärileht Financial Times.

Neil, kel on kaks last, jääks sissemaksed pensionisüsteemi sama suureks, nähtub riiki juhtiva Sotsiaalpartei uuest reformikavast. Väiksema laste arvuga inimeste sissemaksed suureneksid ja lapserohkemate omad väheneksid, vahendab ärileht riigi peaministri José Sócratese sõnu. Ministri sõnul on summad, mis vähemate lastega vanematel enam tuleb maksta, küll tühised. Antud samm on siiski aga ette võetud lootuses tõsta laste sündivust. Kui veel kolm kümnendit tagasi oli Portugali perekonnas keskmiselt 2,6 last, siis nüüd vaid 1,5.

Portugali ökonomisti Sara Peralta sõnul kahandab reform järgneva kahekümne aasta jooksul pensionile minevate inimeste sissetulekuid vähemalt kümnendiku võrra. Kõige suurema löögi saavad kõrgemapalgalised.

Osale töötajatest kavatsetakse pakkuda võimalust töötada praegusest pensionilemineku piirist, 65. eluaastast, kauem või suurendada sissemakseid pensionikassasse.

Pensionide arvestamisel hakatakse kasutama ka eluea prognoositavat pikkust. Näiteks kui järgneva kümnendi jooksul tõuseb keskmine eluiga aasta võrra, kahandab see lähema kümne aasta jooksul pensionile minevate inimeste pensione 5% võrra.

Selle vahe kompenseerimiseks antakse inimestele võimalus töötada kas viis kuud ametlikust pensionile mineku east kauem või suurendada makseid pensionikassasse.

Portugali rahandusminister on käesoleva aasta alguses öelnud, et praeguste sissetulekute ja kulutuste juures hakkavad riigi pensionikassal tekkima järgneva kümne aasta jooksul makseprobleemid.

Hetkel võetakse Portugalis pensionide arvutamisel aluseks töötaja viimase viieteist aasta kümme suurima teenistusega aastat ja makstakse selle alusel teatud protsent pensioniks. Riigi pensionisüsteem on üks Euroopa heldemaid, garanteerides pensionile minejale elatusraha, mis võrdub 80% või enama protsendiga töötaja endisest sissetulekust. Mõnedel juhtudel hakatakse pensioni saama koguni enam kui viimases töökohas palka saadi.

Pärast reformi hakatakse aluseks võtma töötaja kogu teenistust alates töölemineku east.

Riigi peaminister José Sócrates on märkinud, et tegemist on kõige ambitsioonikama ja laiahaardelisema pensioniplaani muutmise katsega Euroopas. "Me peame tegutsema kohe praegu. Iga viivitus tähendab tulevikus suuremaid probleeme ja kulusid," sõnas peaminister.

Hiljuti võimul olnud Sotsiaaldemokraatlik partei on Portugali pensionisüsteemi juba üksjagu reforminud. 2001. aastal muutis ta pensionide arvestussüsteemi inimestel, kes lähevad erru pärast 2017. aastat, ja kolm aastat tagasi tutvustas ta maksusoodustusi inimestele, kes investeerivad vabatahtlikult kolmandasse pensionisambasse.

Samas on neid tutvustatud kui lahendusi, mitte kui muutusi, mis riigi pensionikriisist päästaks.

Möödunud kuu oli agressiivsetesse pensionifondidesse investeerivatele fondiomanikele raske. Ehkki vahepeal on kuu jagu tööd tehtud ja uusi pensionifondi osakuid saadud, on aktsiatesse investeerivate pensionifondide portfellide väärtus enamikul inimestel mõne protsendi võrra väiksem kui aprillis.

Pensioniosakute hinnalanguse on põhjustanud välisinvestorite raha väljavõtt arenevatelt turgudelt ja tooraine hinnalangus. Meie pensionifondid aga on enamalt jaolt pensioniraha arenevatele turgudele just paigutanud.

Samas on agressiivsete pensionifondide portfellide tootlus võrreldes võlakirjafondidega märgatavalt parem. Esimesed kuus kohta pensionifondide edetabelis hõivavad endiselt kõige riskantsemad fondid, mis võivad investeerida kuni 50% pensionirahast aktsiatesse.

Lehekülje allservas oleva edetabeli aluseks on võetud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub igal kuul pensionisambasse 600 krooni (2+4% brutopalgast). Raha fondi laekumise päevaks on võetud see päev kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päev, mil fondiomanik on kõige tõenäolisemalt osakud kontole saanud (viimaseks päevaks oli 17. mai). Samas on arvestatud fondiosakute väljalaske- ja tagasivõtmistasusid, mistõttu on veidi kehvemas seisus suuremate sisenemis- ja väljumiskuludega fondid. Tabelisse pole pandud viiendas voorus (enne 31. oktoobrit 2005) liitunuid, kes on raha jõudnud koguda vaid mõned kuud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing