IT-mulli lõhkemine räsis aktsiaportfelli

Lauri Matsulevitsh 31. mai 2006, 00:00

2000. aasta kevadeks oli Columbuse aktsia hind tõusnud Kopenhaageni börsil 100%. Nasdaqi indeks tegi tol ajal iga päev uusi rekordeid ja väikeinvestorid panid hoogsalt raha tehnoloogiaaktsiatesse, kartes rongi pealt maha jääda.

Kuid siis selgus, et IT-valdkond oli üleinvesteeritud, firmade kasv ei vastanud aktsionäride ootustele ning järgnes langus. 2001. aasta lõpetas Columbus 105 miljoni Taani krooni (210 miljoni Eesti krooni) suuruse kahjumiga. Kõrghetkel 200 Taani krooni maksnud aktsia on praegu väärt 8,3 Taani krooni.

Columbuse Eesti tütarfirma juht Ivo Suursoo meenutas, et vahetult pärast emafirma börsile minekut soetas ka tema optsiooniprogrammi raames aktsiaid. "Kuid Lääne-Euroopa IT-tööstuse rasked ajad 2000. aastast kahandasid nende väärtuse olematuks," nentis ta.

Kuid karmid ajad firma töötajaid murelikuks ei teinud. Firma asutaja ja praegune juht Michael Gaardboe kinnitas, et on valmis ise vajadusel raha juurde investeerima. Tuge andis ka Ida-Euroopa turgude kasv. Näiteks Eestis on Columbuse käes 40% suurte ja kesksuurte ettevõtete majandustarkvara turust. Sel aastal on kontsern plaaninud üha enam arendusprojekte tuua üle Ida-Euroopasse, kus firmal on eelis tänu madalamatele palgakuludele.

Nüüd on Columbus taastumas. Aasta-aastalt on kahjum vähenenud ning eelmisel aastal teeniti esimene maksude-eelne kasum pärast 1999. aastat. Börsiaruannete ilmumise ajal hoiab ka Ivo Suursoo aktsia hinnal silma peal. "Kuna firma on 2000. aastast kestnud madalseisust viimase pooleteise aastaga jõudsalt välja tulemas, siis huvi on eelkõige selle vastu, kuidas investorid IT-valdkonda hindavad."

1989. aastal loodud Columbus tuli Eestisse 1997. aastal. Kuid plaan oli edasi kasvada ja selleks oli raha vaja. Emafirma tegi valiku börsi kasuks.

Praegu on Columbus tegev 24 riigis, tegemist on kõige suurema Microsofti toodete juurutajaga maailmas. Kuna Microsoft ise on tarkvara tootja ja müüja, siis toodete käivitamine kliendi vajaduste järgi jääb partnerite hooleks.

Columbus IT Partner on enam kui 900 töötajaga Taani üks suuremaid e-äri ja muude arvutiteenuste pakkujaid Euroopas.

Loomisest alates on Columbus IT Partner juurutanud üle 8000 süsteemi kaubandus-, tootmis- ja teenindusettevõtetele ning avaliku sektori asutustele kogu maailmas.

Firma läks börsile 1998. aastal, et laiendada tegevuspiirkondi. Columbusel on 27 tütarettevõtet 24 riigis. Nendest üks on ka Columbus IT Partner Eesti. Eesti üksus allub otse Taani emafirmale. Emafirma tuumikinvestor Consolidated Holdings on Taani tuntumaid ja likviidsemaid investorite gruppe.

Columbus IT Partner Eesti on suurima konsultatiivse jõuga majandusinfosüsteemide juurutus- ja hoolduspartner Eestis. Lahendusi luuakse Microsoft Business Solutionsi toodete Axapta ning Navision baasil.

Oma klientidele pakutakse järgnevaid teenuseid: süsteemi juurutus, süsteemi arendus, hooldus ja klienditugi, koolitus ning konsultatsioon. Eesti allüksuses töötab 50 inimest, kellest ligikaudu 45 on IT-spetsialistid.

Emafirma ei ole andnud oma puhaskasumi prognoosi, kuid tulumaksueelseks kasumiks oodatakse 10-15 miljonit Taani krooni. Eelmisel aastal oli see number 1,2 miljonit krooni. Eelise annavad firmale ka Ida-Euroopa allüksused, kus madalamad palgad võimaldavad kulusid kokku hoida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing