Eramajad ei leia ehitajaid

Eneken Laasme 01. juuni 2006, 00:00

Ehitusfirmadel on käed-jalad tööd täis ning eramute, rida- ja paarismajade turul ületab nõudlus pakkumise. Üldjuhul eelistavad ehitusfirmad tegeleda suuremate projektidega ning eraisikute tellimissoovid jäävad unarusse.

"Enamiku ehitusturust moodustab kinnisvaraarendus, eratellijatele majade ning tööstus- ja ärihoonete ehitus on jäänud tagaplaanile," sõnab eramute ehitamisega tegeleva OÜ Koduehitus ehitusjuht Joel-Erik Vatter. "Suured tegijad tegelevad kinnisvaraarendusega, keskmised teevad suurematele projektijuhtimisfirmadele alltöövõttu ja väikesed tegelevad omal käel eratellijatega."

Puitsõrestikmaju valmistava OÜ Natural House juht Heiki Jürissaar nendib, et eraisikute tellimusi täidetakse siis, kui jõudu üle jääb.

Monteeritavaid puitmaju pakkuva OÜ Matek turundusdirektor Viiu Astel ütleb, et enamik ehitusfirmasid teeb koostööd juba järeleproovitud partneritega.

"Kuna ehitaja saab valida klienti, on eraisikul eramu ehitamiseks professionaalse ja usaldusväärse ehitaja leidmine tõepoolest raske," kinnitab ka ASi Arco Vara Kinnisvarabüroo elamispindade maakler Erki Arakas. "Arvestada tuleb ka sellega, et eraisikul võib olla ajakulu vajaliku spetsialisti leidmiseks küllaltki suur. Lisaks sellele on puudus tööjõust, sest paljud spetsialistid on läinud tööle Eestist väljapoole."

"Alltöövõtja on peremees, kes võib peatöövõtja panna üsna raskesse olukorda, sest ta võib päevapealt minna tööle Põhjamaadesse, kus palgatase on kõrgem," iseloomustab Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel keerukat olukorda ehitusturul.

Heiki Jürissaar lisab, et saadaoleva tööjõu kvalifikatsioon on madal, kuid hind kõrge.

Viiu Astel märgib, et eraisikute tellimuste tagasilükkamise põhjuseks on ka see, et nad soovivad tihti muudatusi sisse viia alles siis, kui ehitus juba käib. See nõuab aega ja lisaressursse.

Üksikud objektid asuvad sageli ka teistest objektidest kaugel ning projektijuhil kulub palju aega erinevate objektide vahel sõitmiseks. Arenduspiirkonnas on aga kõik objektid koos ja projektijuht saab oma aega efektiivsemalt kasutada.

"Eraisik tellib tavaliselt ehitustöid kas enda või tuttavate poolt järele proovitud ehitusettevõtjalt, kelleks on enamasti paari mehega väikefirma, FIE või eraisik, kes teeb tööd põhitööst vabal ajal," räägib Viiu Astel. "Enamasti piirab ehitaja valikut ka eelarve ning valiku kriteeriumiks saab hind."

Tööjõu nappust on tunda ka ehituse hinnas. Eratellija, kelle rahakott kannatab, pöördub arendusfirmade poole, saades sealt täispaketi. Hinnatundlikumad kliendid valivad väiksemaid ehitajaid, kuna selliste firmade ülalpidamiskulud ja hinnad on väiksemad.

Praegu on kõige suurem nõudlus valmisehitatud eramute ning rida- ja paarismajade järele.

"Kuna sobiva krundi leidmine, ehitajate otsimine ja ehitustööde tegemine nõuab palju aega, eelistatakse valmis elamispinda," sõnab Arco Vara Kinnisvarabüroo elamispindade maakler Erki Arakas. "Samas võib ehituskvaliteet olla valmismaja puhul kõikuv, tihti puudub haljastus, aed ja muud lisaväärtused." Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektor Tõnis Rüütel lisab, et kuigi sa näed, mida ostad, on sellistel majadel varjatud puudusi - garantiiajad on enamasti läbi või on neid keerukas rakendada.

"Valmismaja puhul saab ostja teada, milline on maja ehitustööde kvaliteet ning ei pea parandustööde väljanõudmisel ehitajatega vägikaigast vedama. Kuid juhul, kui ostja tahab majas tubade paigutust, suurust või arvu kohandada, tähendab see talle märkimisväärseid lisakulutusi," sõnab OÜ Matek turundusdirektor Viiu Astel.

Tihti ostetakse krunt, millele püstitatakse pakett- või moodulmaja, sest selline ehitus säästab aega. Seejuures eelistatakse "võtmed kätte" varianti. Populaarseimad on tüüpprojektid, mille pluss on väiksem ajakulu ning see, et hiljem on neid lihtsam maha müüa, sest need ei ole liialt isikupärased.

Tavaliselt soetatakse eramu mõne linnalähedase valla eramuarenduspiirkonda, kuna linnades on suuremateks elamupiirkondadeks sobilike maa-alade ressurss sama hästi kui lõppenud. Vanemate majade arv turul, millele ei tule teha suuremaid muudatusi, on piiratud. Kuna järelturul pakutavad eramud paiknevad valdavalt väljakujunenud elamupiirkondades, on need üsna kallid. "Arendatavate piirkondade krundid saab tänu detailplaneeringule soodsamalt kätte, sest arendaja ostab odavalt suurema maatüki, muudab sihtotstarvet, rajab teed ja kommunikatsioonid ning jagab maa kruntideks," selgitab OÜ Koduehitus ehitusjuht Joel-Erik Vatter.

Viiu Astel prognoosib, et paneelelamute pered soovivad üha enam rida- või ühepereelamusse kolida ning seetõttu elavneb lähiajal eramajade turg veelgi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing