Värvid ja teatraalsus löövad laineid valgustimaailmas

Pille Rõivas 02. juuni 2006, 00:00

Kui eelmisel aastal oli ostetuimad pehmema ja voolavama joonega valgustid, siis selle aastaseid valgusteid saab iseloomustada, kui veelgi toretsevamad - valgustitele antakse sära ripatsite, sulekeste ja kristallikestega. Hektor-Lighti tegevjuhi Ülle Jõksi sõnul hakkab valgustite maailmas ilmnema kuldset tooni pinnakatetes, mis enne praktiliselt valikust vähese nõudluse tõttu puudus.

Kuna eestlane on eelkõige praktiline, siis õdususe loomiseks mõeldud dekoratiivseid lauavalgusteid ostetakse vähe. Jõksi sõnul on nukker, kui klient hakkab valgustitele mõtlema alles siis, kui elamine on juba valmis ehitatud ja puudub võimalus süvisvalgustite paigalduseks seintesse, põrandatesse ja ka trepiastmetesse.

Tundub, et eestlastel on suurenenud julgus valida erinevaid valgusteid. "Julgetakse valida ka komplekte, mis ei kuulu täpselt samasse seeriasse, kuid sobivad omavahel hästi," nendib Jõks.

Huvi värviliste valgustite vastu on viimasel ajal kasvanud, kuigi müügil on need olnud juba mitu aastat. Jõksi sõnul tuleks lähtuda eelkõige oma kodus stiilist ja praktilisusest, mistõttu on viimastel aastatel silma paistnud klientide eelistus minimalistliku selge ja lihtsa vormiga valgustite suunas.

Sisekujundaja Hannes Praksi sõnul on moodne see, mis konkreetsesse ruumi sobib. "Tegelikult, mis täna on klassikalises mõttes popp, on homme juba eilne päev," ütleb Praks, kes soovitab lisaks trendijoontele lisada oma fantaasiat ja katsetada kodus valgustitega uusi ja huvitavaid lahendusi.

Enam on hakatud paigaldama põranda- ja seinasiseseid valgusteid, samuti ka nurkade taha, loomaks meeleolu. "Suund on julguse poole - julgus katsetada eri stiilides valgusteid ühes ruumis," selgitab Praks. Erinevates stiilides valgustite paigaldamine ühte ruumi muudab õhkkonna huvitavamaks ja pingestab seda.

Praks soovitab enne sisekujundust mõelda välja idee, millest lähtuda. Näiteks vanade antiiksete valgustite puhul võiks ülejäänud sisustuse valikul lähtuda just neist või ka vastupidi. Valgustus peaks moodustama interjööriga terviku, kuid alati ei pruugi see tähendada ühtset joont, vaid võiks ka ergastada seda.

Sisearhitekt Anu Toome sõnul on praegu valgustite trendi märksõnadeks meeleolu, ruumiidee, teatraalsus ja salapära. Head on ka värvilise valguse lahendused ja projektsioonid seintel. Valgustite maailmas on näha liikumist päevavalguse suunas. Kui paar aastat tagasi olid levinud LED-valgustid, lühtrid ja teatraalne kitš, siis nüüd on tunda tasakaalustatud ja oskuslikku sidumist päevavalguse, LED-valgustite, lühtrite ja kitši vahel. "Trendid tulgu ja mingu, ent tants käib ikka päevavalguse ümber," ütleb Toome.

Toome hinnangul on valgustipoodides valik väga rikkalik: äärmuslikust konservatiivsusest ja seeriaperekondadest kuni eheda kitšini. Erinevad tehnilised võimalused valguse esitlemiseks annab sisearhitektile suurepärase võimaluse optiliselt ruumi muuta, kas väiksemaks või suuremaks, soojaks või külmaks.

Frankfurdis Euroopa suurimal tehnoloogiamessi light+building üks kandvaid ideid on ühendada käesolev teaduse saavutus reaalsusega toote ja uue tehnoloogia arenduse kaudu.

Messil võimutses valgusdiood ehk LED-valgusti, mida on aasta-aastalt täiustatud. Täna püütakse LED-valgustit muuta veelgi võimsamaks ja kirkamaks, samas saavutada ühtlasemad üldvalgust. Uue generatsiooni lahendus oli nn ühepunkti-LED, kus ühest punktist voogab kolme värvi ja sellega saavutatakse senisest ühtlasem valgus.

Teine silmatorkav arendus oli RGB-värvivahetajad - R - red - punane, G - green - roheline, B - blue - sinine. RGB-valgusefekt on kolme tooni valguse segunemisel tekkiv vaatemänguline kooslus, mis kannab endas arhitektuurilist ideed. RGB-valgustis saab olla kuni 16 miljonit värvitooni pidevas liikumises ja muutumises, valgusti sisse ehitatud programmi abil võib sealt endale sobiva koosluse välja valida.

Klassikalised lühtrid kohtuvad uute tehnoloogiatega, vanade traditsioonide kõrvale tuuakse innovatiivsus, käsitöö saab elegantsema viimistluse kaasaegseid tööriistu ja vahendeid kasutades. Sära rõhutas lisahalogeenvalgustite olemasolu lühtrites. Pakuti välja uus idee klassikalise lühtri installeerimiseks koos süvisvalgustiga, mille lühter on sära juurde saanud valgusega ülalt.

Parajasti elame küll veel üürikorteris. Aga kinnisvarabuumiga läksime ka meie kaasa, mis teeb otsa lahti hoolikamale kodusisustamisele.

Seni konkreetselt midagi vaadanud ei ole. Mulle kui hetkel veel kõrvaltvaatajale, tundub, et valikut on ka Eestis, kuid kodusisustusega tegelenud tuttavad väidavad vastupidist.

Valgusteid ja muud kodusisustust oleme mõelnud tegelikult hoopis Soome IKEAsse vaatama minna, sest sealset hinna ja kvaliteedi suhet on kiidetud. Pluss on seal veel muidugi ka valikuvõimalus.

Valgustite valik kauplustes on küll suur, kuid kui otsida midagi eriti isikupärast, siis selle leidmine on väga raske. Hiljuti otsisin omale sobivad köögivalgustit, kuid pettusin valikus ja tegin ise nikeldatud pastasõeladest.

Minu jaoks on oluline isikupära ja sobivus ülejäänud sisustusega. Disainerite valgustid on küll suhteliselt kallid, kuid kui see sobib kogu ülejäänud sisekujundusega ja sisetunne ütleb, et just see on mu jaoks õige valik, siis olen nõus ostma.

Kindlasti on lõpuks võimalik leida mõistliku hinnaga sobiv valgusti. Aga see võtab omajagu aega ja otsimist.

Valgustite valik tundub küll lai olevat, aga lähemalt uurides vaid mõni üksik osutub sobivaks. Kõik on väga sarnased ja üldjuhul väga igavad ning väikesed.

Seina- ja põrandavalgustitega on asi täiesti nukker, ilusaid peaaegu ei olegi. Aga jah, valgustitega on sama lugu nagu kõikide muudegi asjadega, see kõige meeldivam on alati ka kalleim. Alla 1000 krooni ei ole valgustit just kerge leida, mis oleks ühtlasi ka kena kujunduselement, mitte vaid lihtsalt suvaline lamp laes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing