Merksil on Lätis ambitsioonikad plaanid

Romet Kreek 05. juuni 2006, 00:00

Kui Lätis tuntakse Merko Ehituse tütarfirmat Merksi peamiselt Hansapanga Riia peakontori ja hoki maailmameistrivõistlusteks multifunktsionaalse halli ehituse poolest, siis nüüd tungib Merks aktiivsemalt uute kortermajade turule. Merks plaanib ehitada 8-10 aastaga umbes 5000 uut korterit.

Merksi juht Ivars Geidans ütles eksklusiivintervjuus Läti kinnisvarakuulutuste lehele Kvadratmetrs, et see on täiesti loomulik areng. Merks ostis juba 1990ndate lõpus Riias maatükke. Kuid tol ajal oli uute korterite hind liiga madal võrreldes maatükkide hinnaga. Nüüd on ajad muutnud.

"Meil on Riias ja selle lähiümbruses pea sada hektarit maad," ütles Geidans. "2015. aastaks võime me ehitada pea 5000 korterit ehk siis 400-500 korterit aastas."

Küsimusele, et kas suured optimistid kinnisvarakriisi ei karda, vastas Geidans, et globaalset kriisi ja hullumeelset hinnalangust nad ei karda. Igas majandusfaasis on teatav nõudlus uute elamispindade järele.

Rääkides uute korteri hindadest, ütles Geidans, et 1000 lati (22,5 tuhat krooni) eest ruutmeeter leiavad korterid kiiresti ostjad. Selle hinna eest tahavad korteriostjad midagi enamat kui plastikaknad. 1000-latise ruutmeetrihinna juures ei pea olema maas laminaat, inimesed tahavad ehtsat parkettpõrandat. Kasutatud korterid maksavad 450-500 latti (10,1-11,2 tuhat krooni) ruutmeeter. 500 lati eest ruutmeeri kohta saab tõepoolest ehitada valmis täiesti normaalse korteri. Kuid korterelamu pole vaid korterid, ka ülejäänud pind, nagu näiteks koridorid, trepid jne (20-25% maja kogupinnast), mille eest tuleb maksta. Lisandub maa maksumus, vaja on maksta kommunikatsioonide eest, maksta ehitajatele. "Julgen öelda, et korterelamu rentaabluseks on 15-20%," ütles Geidans.

Käibe järgi oli eelmisel aastal Merks Lätis suuruselt kolmas ehitusettevõte, kuid ambitsioonide alusel peaksite tõusma Läti suurimaks - küsis Kvadratmetrs.

"No lihtsalt palju töid sai tehtud mullu, kuid meie raamatupidamises hakkavad tulud kajastuma alles nüüd," ütles Geidans. Tänu sellele loodame saavutada 2006. aasta käibeks 40 mln latti (900 mln krooni). Merks võiks minna välja ka 100 mln eurosele käibele, jätkuks vaid inimesi.

Käisin eelmise nädala esimesel poolel Riias East Capitali Balti investeerimiskonverentsil ning tundsin huvi, palju maksab Riias kinnisvara. Selleks ostsin kinnisvarakuulutuste ajakirja, kus vaatas vastu intervjuu Merksi juhiga. Oma tähelepanekutest võin öelda, et Riias käib aktiivne ehitustöö ja renoveerimine. Hotellis, kus peatusin, käis hoogne juurdeehitamine ja konverentsisaali juurest koristati veel pool tundi enne ürituse algust ehitusprahti. Samas leiab Riia vanalinnas kenade majade kõrvalt hädasti renoveerimist vajavaid maju, mis praegu küll meenutavad pigem heas seisukorras varemeid. Kinnisvara poole pealt tabas mind suurim üllatus kuurortlinnas Jurmalas. Ehitatakse uusi hotelle, elamuid, korterelamuid ning renoveeritakse vanu. Jäi mulje, et iga neljandat maja ehitatakse või remonditakse, kas mõne ehitusettevõte abil või siis nokitseb majaomanik ise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing