Mobiilse andmeside kiirus kasvab

Ando Meentalo 15. juuni 2006, 00:00

Mobiilseks internetiühenduseks on mitu võimalust, mis lasevad suvel meeltel puhata ja samaaegselt hoida töist olukorda kontrolli all.

Eestis saab kasutada nelja erinevat mobiilse interneti teenust ja selleks, et kasutaja ei peaks valikuga oma pead vaevama, valib telefon reeglina automaatselt selles piirkonnas oleva kiireima ühenduse.

Levinuim teenus on aastast 2001 pärinev GPRS (General Packet Radio Service), mis on GSM-võrgul baseeruv mobiilse andmeside lahendus, mida kutsutakse ka 2,5G-ks. Kiirus on sellel nagu kodusel tavamodemil - e-posti lugemiseks ning WAPi kasutamiseks piisav.

Levib see kõikjal üle Eesti ning toimib kõigi mobiilioperaatorite võrkudes. Järgmine samm on EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution), mis on lihtsustatult öeldes GSM-tugijaamade uuendamisega saavutatud "kiirendatud GPRS", kiirus eelkäijast on pea viis korda suurem. Hetkel katab EDGE EMT võrgus juba üle kolmandiku Eesti territooriumist ja veelgi enama osa elanikkonnast.

Elisa võrgus on EDGE-tugi osal Tallinnast ja Harjumaast. Leviala laiendatakse kiiresti, parandades kiirust esmalt just seal, kus on varasemast enim mobiilse andmeside kasutajaid.

Uusima teenuse 3G ehk mobiilside kolmanda põlvkonna käivitas EMT aastal 2005 ja Elisa mõned päevad tagasi.

Tänaseks on EMT 3G-levi laienenud Tallinnas ja selle lähiümbruses ning Tartus ja Pärnus. Kasutaja jaoks kasvab sellega kiirus GPRSiga võrreldes 7 korda.

Neljast võimalusest kiireim on aga HSDPA (High Speed Downlink Packet Access), mis on 3G-võrgu lisateenusena töötav kiire andmeside, mida kutsutakse ka 3,5G-ks. Eestis saab seda kasutada EMT ja Elisa võrkudes.

Nagu EDGE on GPRSi täiustus, on ka HSDPA edasiarendus 3G andmeside tehnoloogiast. Kiirus kuni 1,8 Mbps konkureerib enamiku koduste ADSL-ühendustega.

Teenus üksi ei tee siiski veel midagi, vaja on ka vastavaid seadmeid. E-posti lugemiseks piisab tavaliselt ka vaid mobiilist, kuid kui ei soovita loobuda arvuti tassimisest, võib erinevaid andmeside võimalusi ja ka 3,5G ülikiiret andmesidet kasutada spetsiaalse arvutisse paigaldatava andmesidekaardiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing