Aiapidude ehteks on korralikud nõud ja tekstiil

Tiina Kolk 22. juuni 2006, 00:00

"Õueüritustel saab igaüks oma loomingulist poolt näidata - peo ideest lauakatmiskunsti ja menüü üksikasjadeni välja," kiidab sisekujundaja Mari Jäätma.

Kellel on aega ja tahtmist, võib oma aeda igale peoetapile erineva toimumispaiga ette valmistada. Nii on külalistel võimalik kulgeda sportlike etteastete vaatamise ja muusika kuulamise vahel suupistete nurgast jookide juurde, sealt edasi rikkalikuma lõunalaua äärde ning lõpuks maanduda magustoitude alasse.

Iga laua võib omamoodi kaunistada, kasutades väga erinevatest komplektidest ja ajastutest pärit anumaid ning luues siiski peoalast meeldiva üldpildi. Nõudepoed pakuvad erksavärvilisi suure mustriga purunematust klaasist sarju, mis lausa kutsuvad erinevat tooni esemeid kokku sobitama. See mäng pakub lusti nii tegijaile kui ka nägijaile.

Samuti on saadaval väga kaunist seeriakeraamikat, mida võib omakorda vääristada autoritööna valminud aluse või kausiga. Kunstniku käe all savi ja tule koosmõjul sündinud asjad tekitavad väga erilise aura, nendib sisekujundaja.

Muidugi ei saa unustada tekstiile - laudlinu, toolikatteid, istumispatju ja -vaipu, lisab ta.

Katariina gildi lapikoja kunstnik Ene Pars ongi kavandanud suviseks aiaeluks mööbliriidetükkidest valmistatud istumispatju ja linase kanga ribadest kootud õuevaipu, mida on hea terrassile maha panna või "kivimütsidena" kasutada.

Tekstiilidisaineri soovitusel võib kattevaipu valmistada nii keeruka, näiteks vanaemade veimevakast pärit riidetükkidega vääristatud lapitööna kui ka lihtsalt läbitepitud ruudulisest kangast õmmeldud tekina. Niisuguseid mõnusaid linasest ja puuvillasest istumisaluseid võib panna võrkkiikedesse ja pikkadele puupinkidele - need loovad mugavust ja pakuvad ka silmailu, nendib Ene Pars.

Suuremat seltskonda võõrustades tellitakse tavaliselt toidud, laenutatakse mööbel ja nõud. "Meie firmast saab laenutada kõikvõimalikke nõusid - alates kohvitassidest ja joogiklaasidest kuni suurte liudadeni. Samuti pakume valgeid laudlinu, tumesiniseid lauaseelikuid ja aiamööblit. Meilt võib üürida nii puidust kui ka plastmassist laudu ja toole," sedastab ASi Arkogren klienditeenindaja Ruth Kilk.

"Lauatekstiile peseme ise," rõhutab Kilk, "sest ainult nii saame nende puhtuses kindlad olla." Kuna Arkogren on ka lauanõude hulgimüügifirma, siis on neilt eriti soodne nõusid laenutada, sest purunenud esemete maksumus tuleb kompenseerida hulgihinnas.

Teinekord saab toredaid ideid ka sisustussalongidest. Näiteks demonstreerivad alati väga huvitavaid ja omanäolisi lauakatteseadeid Tallinnas salongid Art Home ja Muster ning Tartus Lõunakeskuses asuv nõudepood. Piisab väikesest vihjest, et mõte tärkaks. Käige uudistamas ja kuni veel ilusat suve on, korraldage oma eriline aiapidu.

Niipalju, kui on erinevaid küllakutsujaid, on ka erineva eesmärgi ja sisuga aiapidusid. Aiapeo etiketi määrab alati küllakutsuja, tema otsustada on, milliseid soovitusi ta oma külalistel täita palub. Igal juhul on oluline, et ta kõik oma soovid kindlasti kutsele kirja paneks.

Etikett on oma sisult soovitus, mudel, näidis, eeskuju. Olemas on kümneid võrdselt õigeid etikette, kuidas riietuda, mida külalistele pakkuda jne. Etikett muutub reegliks siis, kui ta on kutsele kirja pandud ning külaline on otsustanud kutse vastu võtta. Arukas on silmas pidada vanarahvatarkust "Küsija suu pihta ei lööda", seega kui midagi jääb kutsel arusaamatuks, tuleb kindlasti pererahvale helistada, mitte aga hakata ennustama, mida selga panna, kaasa võtta jne. Kindel on vaid üks: üht ülemaailmset aiapidude etiketti pole olemas, iga peo reeglid kehtestab pererahvas ning need on hästikasvatatud külalistele täitmiseks ja mitte arutamiseks.

Ilusat pidu!

Mul endal aiapidusid ei toimu, kuid töö tõttu viibin palju sellistel üritustel.

Suurema seltskonnaga peol on mõnus tarvitada papist nõusid, sest need saab pärast lõkketules ära põletada. Väiksema sõpruskonnaga on märksa parem kasutada ikka keraamilisi nõusid, millest on kõige mugavam süüa.

Plastnõud jätavad odava mulje ja ka süüa pole nendelt just kõige meeldivam.

Meil toimuvad aiapeod siis, kui isu on ja külalisi tuleb - umbes kord-kaks kuus, vahel tihedamalt.

Nõud valin vastavalt ilmale. Kui on tuuline ilm, kasutame savinõusid, sest erinevalt pappnõudest ei lenda need minema. Kui on tuulevaikne, ajavad ka pappnõud asja edukalt ära.

Tuhatoosideks kasutame tühjaks saanud veinipudeleid, sest nendesse raputades ei lenda tuhka laiali ja kustutama ka ei pea. Nii on tuleoht minimaalne.

Söögiriistad on vanades kuivainekarpides-sahtlites, et need püsiksid paigal ja oleksid puhtad.

Aiapidusid toimub mul kodus suve algul pea iga päev, suve lõpuks ei taha enam ühtegi grill-liha tükki näha. Suve peale tuleb pidusid keskmiselt paar-kolm korda nädalas.

Grillpidudel kasutan nii papist kui ka keraamilisi nõusid. Varem oli pappnõude osakaal suurem, kuid nüüd hoolitseb nõude puhtuse eest nõudepesumasin ja ma ei pea ise pesemisega vaeva nägema.

Keraamilisi nõusid on odavam kasutada ning need on ka loodussäästlikumad. Plastnõudest olen kasutanud ainult joogikannu, kuid see sulas paar päeva tagasi saunalaval ära.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing