Tallink teeb uusi põhjasid

Raivo Sormunen 28. juuni 2006, 00:00

Tallinki aktsia lõpetas eile teist päeva järjest börsiajaloo madalaimal tasemel. Sulgemishinnaks jäi 3,43 eurot (53,67 krooni).

Tallinki aktsia on langenud väga madalate käivete juures, mis näitab, et suuremad investorid on ostupoolelt täielikult kadunud. Eile ulatus väärtpaberi käive 3,8 mln kroonini. Esmaspäeval piisas 1,4 mln kroonisest käibest, et tekitada 2,8protsendiline langus.

Lisaks üleüldisele kehvale käekäigule arenenud riikide aktsiaturgudel võib väärtpaberi languse taha kirjutada ka riskantseks peetava Silja Line'i ostu. Valitseks turgudel eufooria, võiks investorid suure tõenäosusega Tallinki haarde laienemisest hoopis rõõmu tunda.

Esmaspäeval ilmus Eesti Päevalehes usutlus Tallink Grupi juhi Enn Pandiga, mis tekitas minus kui Tallinki kaudses aktsionäris (Äripäeva börsitoimetus ostis investor Toomase projekti raames Tallinki aktsiaid ligi 37 000 krooni eest) esile nördimuse. Mind hämmastas laevanduskontserni juhi suhtumine börsi ja aktsiatesse.

Alles pool aastat börsil olnud firma juht peab börsi juba üheks suureks spekulatsiooniks ja aktsia allaliikumist suvaks asjaks. Samas tunnistab Pant, et ostaks aktsiaid hoopis hea meelega juurde, aga börsi totakad reeglid ei võimalda seda. Samuti lubab ta, et Tallinki aktsiatega võib rikkaks saada pikemaajaliselt.

Teiseks tundub mulle kohatu, et Pant suhtub väga leigelt fondijuhtidesse, kes pidavat praegu firma vastu meeletut huvi tundma. Kui võimalikud ostjad sinu juurde jooksevad, siis tuleks ikka end müüa ja sellega aktsia hinda toetada.

Kolmandaks pani kulme kergitama Pandi jutt, et Tallink Grupi laenukoormus kasvab Silja laevade ostuga vaid 40 mln euro võrra ja enamik laenust (350 mln eurot) jääb Silja kanda.

Asi on nimelt selles, et Tallink Grupi tütarfirma Tallink Scandinavian ostab Sea Containersi tütarfirmalt Silja Holdings Limited ära Silja Oy Ab aktsiaid ehk sisuliselt jäävad tütarfirmade võetud kohustused ikkagi Tallinki enda kanda. Investoril pole ju vahet, kas laen kuulub kontsernile või tütarfirmale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing