Led R toob eksootilise Zeppelini

Mari Hiiemäe 07. juuli 2006, 00:00

Ansambli kitarristi Jaanus Nõgisto sõnul ei esitata sel kontserdil ainult Led Zeppelini tuntud rokilugusid, vaid kavva on otsitud palu, kus Zeppelin flirdib maailmamuusika ja Araabiamaade helidega.

Nõgisto lubab, et lugude algupära on küll äratuntav, kuid Led Ri muusikud annavad esitatavale tubli omapoolse panuse.

"Täpselt Zeppelini kopeerida on minu arust lootusetult nüri üritus ja mõttetu ajaraiskamine," arvab Nõgisto ning lisab, et samas ei hakka Led R Zeppelini lugudest ka vägivaldselt midagi totaalselt uut looma. Huvitav struktuur ja meloodilised skeemid muusikas säilivad, aga aktsendid on teises kohas. "Muusika tuleb läbi enda maailma lasta," arvab Nõgisto ning toob võrdluseks Shakespeare'i "Hamleti", mida mängitakse ikka ja jälle uuesti, kusjuures iga näitleja annab etendusele uue värvi.

Led Zeppelini muusika esitamises näeb Nõgisto väljakutset rakendada elava muusika ja vaba improvisatsiooni traditsiooni. Nõgisto, kes enda sõnul on vaba improvisatsiooni võimalused enda jaoks alles üsna hiljuti avastanud, arvab, et see on uks tohutult huvitavasse maailma, milles saab edasi liikuda ning Led Zeppelini muusika tõlgendamine annab selleks vabad käed.

"Ma ei ole nooruses olnud just Jimmy Page'i (Led Zeppelini kitarristi) fänn," ütleb Nõgisto, "aga need süsteemid, mis ta loonud on, ja erinevad kitarrihäälestused teevad selle muusika mulle huvitavaks."

Et asi eksootilisemalt kõlaks, kasutab Nõgisto Page'i originaalidele lisaks kahte endaseatud pillihäälestust.

Õllesummeri kontserdil teeb kaasa Narva Linna Sümfooniaorkester. Nõgisto arvates ei ole orkester projektiga vägivaldselt liidetud, sest Led Zeppelini muusikas on piisavalt ainest, mida saab ka sümfooniaorkestri partituuri panna. Anatoli Stsura ning Tõnu ja Tiit Kõrvitsa tehtud orkestriseaded viivad Zeppelini muusikat edasi ja lähevad sellega kaasa. Kontserdi eksootilisema repertuaari valik on tehtud just orkestri osalemist arvestades, esitatakse selliseid lugusid, mis võimaldavad orkestril paremini välja kosta. "Orkestriga puhast rock'n'roll'i esitada oleks rumalus," arvab Nõgisto.

"Ambitsioon on päris suur, sest sellises mahus ei ole peale Led Zeppelini enda keegi teine seda muusikat esitanud," ütleb Jaanus Nõgisto.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing