Pärnus on nädalavahetus täis ooperit

Ülle Hallik 14. juuli 2006, 00:00

Täna ja homme toimuvad Pärnus neljandad ooperipäevad, mille külaliseks on seekord teater Moskva Novaja Opera. Eestlasele on see 1990. aastate algul loodud ooperiteater tuntud ehk seetõttu, et tänavu märtsist töötab seal peadirigendina Eri Klas.

Pärnu ooperipäevade traditsiooniks on, et külla kutsutakse üks muusikateater väljastpoolt Eestit ning selle mängukavast valitakse välja etendus, mida võimalik sobitada Pärnu kontserdimaja lavale. Lavastuse valiku ehk tähtsaimaks printsiibiks on, et ooper peab olema vähemtuntud.

Tänavu pakuvad Pärnu ooperipäevad võimalust teha tutvust Vincenzo Bellini romantilise ooperi ja ajastu kultusteosega "Norma". "Sellest tuntud kavatiini "Casta diva" võib pidada lausa ooperi sümboliks," möönis ooperipäeva korraldava Pärnu kontserdimaja direktor Marika Pärk. Tegemist on vägagi ainukordse võimalusega ajastu kultusteosega tutvust teha, korraldajatel igatahes puuduvad andmed, et seda siin kunagi lavale toodud oleks.

"Norma" algne libreto viib muusikalise draama tegelased 50. aastasse e.m.a ehk aega, mil Gallias kääris vastupanu roomlaste ülemvõimu vastu. Ülestõusu ettevalmistuste taustal avaneb druiidide templi ülempreestrinna Norma isiklik tragöödia. Heroiline tegevustik on mässitud lüürilisse kangasse ning kunstilised vahendid rõhutavad peategelaste konflikti isikliku ning ühiskondliku ootuse vahel. Sakslastest lavastajate Jossi Wieleri ja Sergio Morabito tahtel on ooperi tegevus toodud tänapäeva. Säilinud on ooperi psühholoogiline faabula, täiesti tänapäevasena kõlab aga Norma tegelaskuju kirjeldus: Naise vastuhakk Meeste kehtestatud religiooniprotseduuridele, ühiskondlikele moraali- ning armastusreeglitele. Marika Pärgi sõnul on aga päris kindlasti ja täies mahus alles Bellini imeline muusika ning hümn kõikvõimsale Armastusele.

Ooperipäevade teise õhtu sisustab suurejooneline galaõhtu "Bravissimo", mis alustab Vene ooperi paremate paladega ning jätkab teises pooles maailma ooperihittidega. "See on hea võimalus ooperiga esimest tutvust teha," julgustas Marika Pärk ooperigalale tulema neidki muusikasõpru, kes varem ooperiga kokku puutunud pole. Lisaks ooperihittide paraadile pakuvad korraldajad vaatajale-kuulajale võimalust teha tutvust Vene köögiga, sest traditsiooniliselt kuulub Pärnu ooperipäevade galakontserdi juurde ka galaõhtusöök.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing