Ühes paadis

Koit Brinkmann 14. juuli 2006, 00:00

Eelmise nädala lõpul tuli uudis, et Tartus on vahistatud kuritegelik grupp, keda kahtlustatakse rahapesus, maksudeklaratsioonides valeandmete esitamises ning sellele tegevusele kaasaaitamises. Ajakirjanduses on avaldatud kahe vahistatu nimed. Uurisime, kes on Tauri Berg ja Arnold Lõhmus.

1979. aastal sündinud keskharidusega Tauri Bergi on kriminaalkorras karistatud kolmel korral. Eelmise aasta augustis tehtud kohtuotsuses on Bergi töökohaks märgitud OÜ Kuldprojekt, kus tal on projektijuhi ametikoht. Äriregistri andmetel on Kuldprojekti osanikuks Norra firma Golden Projekt ning põhitegevusaladeks on märgitud metsavarumine ja -langetamine. Juhatuse liige, äriregistri andmetel Tähtvere vallas elav Margus Kangur ei vasta mitme päeva jooksul kõnedele. Kinnitamata andmetel võib ka Kangur olla üks kinnipeetutest.

Ühe anonüümsust palunud inimese väitel pole aga Tauri Berg tegelikult kunagi tööl käinud. Igasuguste pettustega tegelevat ta juba aastaid, olevat selline laia haardega mees.

Tauri Bergi isa Toivo Berg on korduvalt kriminaalkorras karistatud ning teda on ajakirjanduses nimetatud Lõuna-Eesti allilma autoriteediks.

Tauri onu Agur Berg ei soovinud vennapoja kohta midagi rääkida, öeldes, et ei suhtle temaga.

1972. aastal sündinud Arnold Lõhmus lõpetas 1990. aastal Tartu Kunstigümnaasiumi ning kuus aastat hiljem Eesti Põllumajandusülikoolis põllumajandusliku raamatupidamise ja rahanduse eriala. Endise grupivenna, Saaremaa Ettevõtluskeskuse juhataja Marek Lepametsa sõnul oli Lõhmus ülikooli ajal aktiivne ning normaalne tegelane, kes pärast kooli lõppu sai tööd Tartu kaubamaja pearaamatupidajana. "Uudis, et teda sellises asjas kahtlustatakse, on küll väga üllatav," lisab ta.

Endised klassikaaslased gümnaasiumi päevilt mäletavad Ärniks kutsutut samuti kui aktiivset ning reaalainetes hea peaga tegelast, kelle puhul mingisugust kalduvust pättusetegemisele küll ei olnud märgata.

2002. aastal on Lõhmus ajaleheuudistes andnud intervjuu Tartu hokiklubi Välk 494 projektijuhina.

Eesti Iseseisvuspartei liige on Lõhmus juba aastast 1995.

Viimastel aastatel figureerivad Bergi ja Lõhmuse nimed veemotovõistluste protokollides.

Tartu Kalevi Veemotoklubi eestvedaja Üllar Põvvat ütleb, et tunneb mehi küll - eks nad kuigipalju sõidavad, oma paatidega. Põvvat nimetab seda rahvaralliks. Tema sõnul veemotosport odav spordiala just ei ole. "Mina olen nendega hästi läbi saanud. Nad on alati abivalmis - kui on vaja muru niita või koristustöid teha, panevad ikka käe külge," lisab ta.

Veemotosportlane Jüri Jõul juunior räägib, et rahvapaadiklassis võistlemise näol pole kindlasti tegemist rikkurite lõbuga. Taurit ning Arnoldit peab ta väga mõistlikeks meesteks. "Aitasid Kalevi Veemotoklubi maja korrastada ning aknaid muretseda," toob ta näite. "Eelmisel aastal sõitsid mehed koos ühes paadis, kuid müüsid paadi maha ning nüüd on nad olnud Elvo Kähri paarimehed," lisab ta. Meeste tegemistest ning töökohtadest ei tea Jõul juunior midagi.

Vastab Lõuna ringkonna-prokuratuuri majandusosakonna vanemprokurör Kaire Hänilane.

Mida kujutab endast arvevabrik?

On loodud hulk varifirmasid, mille nimel väljastatakse suurel hulgal fiktiivseid arveid.

Kui kõvad tegelased on Tauri Berg ning Arnold Lõhmus, olid nad selle kuritegeliku grupeeringu juhtfiguurid?

Me ei ole mitte ühtegi nime välja öelnud. Uurijate arvates ei ole mõistlik praeguses uurimise etapis avalikkusele konkreetsetest isikutest ning firmadest teada anda.

Te eitate, et need inimesed on vahi all?

Ma ei kinnita, et need konkreetsed isikud on vahi alla võetud.

Kas võib olla, et grupp on tegutsenud juba pikki aastaid?

Ei saa seda välistada. Meie oleme võtnud praegu selleks piiriks, millest alates pettusi uurime, 1. jaanuari 2005. Lihtsalt materjali maht on nii suur, et kui võtame liialt suure perioodi, ei suuda me seda hoomata.

Optimistliku prognoosi järgi jõuame selle kuue kuu jooksul, mil kahtlusalused on vahi all, materjalid kohtusse anda.

Vastab maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Margus Noormaa.

Kas maksu- ja tolliamet jälgib isikuid, kelle ametlikud sissetulekud ei tohiks võimaldada neil laia elu ning suuri väljaminekuid?

Maksu- ja tolliamet jälgib pidevalt riskianalüüsile tuginedes maksupettuste suhtes tundlikumaid ning suure maksuriskiga valdkondi, samuti hälbeid isikute ja ettevõtete maksukäitumises. Riskianalüüsi käigus kasutatakse kogu ametile kättesaadavat informatsiooni ja analüüsi tulemuste põhjal valitakse välja konkreetsed kontrolliobjektid, kus viiakse läbi maksumenetlus. Kuriteotunnuste tuvastamise korral viib maksuhaldur läbi ka kriminaalmenetluse.

Võitlus organiseeritud käibemaksupettustega ning arvevabrikute väljaselgitamine ja nende tegevuse tõkestamine on üks maksu- ja tolliameti prioriteete, seega monitoorib amet kõike käibemaksupettuse riskiga seotut suure tähelepanuga. Erilist tähelepanu pööratakse organiseeritud kuritegevuse ja rahapesuga seotud käibemaksupettuste avastamisele ja selle tulemusel saadud kriminaaltulu tuvastamisele, arestimisele ja konfiskeerimisele.

Kas vastab tõele, et enamasti kasutavad arvevabrikute teenuseid ehitus-, puidu- ning transpordifirmad? Kui suur on arvevabriku vahendustasu?

Arvevabrikute teenuste kasutajate ring on väga lai, hõlmates kõikvõimalikke tegevusvaldkondi, sh ehitus-, puidu ning transpordifirmasid. Fiktiivsete arvete abiga osutatava rahasiirde teenuse tasu sõltub reeglina tehingu suurusest ehk siis arvele märgitud summa suurusest.

Kuidas vältida juhuslikku sattumist arvevabriku skeemidesse?

Selleks, et mitte sattuda juhuslikult kaasatuks arvetevabriku skeemidesse, tuleb tunda oma tehingupartnereid ning kontrollida, milliste firmade arveid esitavad neile tarnijad ja allhankijad. Kui raamatupidamises on kajastatud fiktiivne arve, siis viiakse sellega ettevõtetest alusetult ja makse tasumata raha välja, samuti võib esineda olukordi, kus ettevõtete töötajad kuritarvitavad neile antud volitusi ja tööandja teadmata varastavad sel moel ettevõtte raha. Arvevabriku kaudu osaleb ettevõte käibemaksupettuses ning see toob kaasa maksu- või kriminaalmenetluse kõigile selles osalenud ettevõtetele. Seega ei tohiks ettevõtted lühinägelikult pigistada silma kinni ka oma tehingupartnerite toimepandavate käibemaksupettuste ees.

Kas Tartu maksupettusega seoses on uurimise all ka maksu- ja tolliameti töötajaid?

Ei ole.

Konkreetselt Tauri Bergi ja Arnold Lõhmust ma ei tunne, kuid selle loo puhul on näha, et Eestis hakkab organiseeritud kuritegevus võtma klassikalisi mõõtmeid. Nagu Itaalia maffias, kus isa on kurjategija ning poeg saab samasuguse kasvatuse. Pojal on juba mitu kriminaalkaristust.

Kurjategijad teevad koostööd süsteeme valdavate spetsialistidega, nagu seda raamatupidaja Lõhmus on.

Antud juhtumi puhul ma ei tea, kuid üldistatult öeldes peab selliste pettustega tegelemiseks omama kuritegelike grupeeringute toetust ning kaitset. Samas omab iga tõsine kuritegelik grupp sidemeid õiguskaitseorganite endiste või praeguste töötajate seas, kellelt saadakse infot.

Ei tunne neid inimesi. Mind paneb imestama, et praegu sellises mahus käibemaksupettusega tegeleti. Üheksakümnendatel ma ei oleks imestanud.

Olen Ruhnu saare ligidal mere peal praegu. Arvevabriku uudist olen internetist lugenud, kuid neid kahte meest ma küll ei tea.

Linn on väike, Bergi ma tean, kuid Lõhmust küll ei tunne. Nende tegemistest ei tea ma midagi, meid see ei puuduta. Samas tunduvad need väljaöeldud summad nii uskumatult suured. Paneb imestama, kuidas selline pettus tänasel päeval võimalik on. Need ajad, mil selliste asjadega tegeleti, jäävad aastate taha. Maksuamet töötab ju hästi ning pettused peaksid kohe välja tulema. Kahju on nendest, kes ilusal suvel peavad kinni istuma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing