MütoFest - muistse maailma pidu

Lemmi Kann 28. juuli 2006, 00:00

Jõgevamaal elustub osake meie pärimuskultuurist. 28. - 30. juulini toimub Kassinurme linnamäel kõigile neile, keda huvitavad muistendid ja legendid, lood ja laulud vanadest aegadest, iidne võitluskunst ning käsitöö.

Seltskond muinaskultuuriga tegelevaid inimesi leidis, et puudub selline üritus, kus kesksel kohal oleks meie oma mütoloogia - muistne maailmakäsitlus ja selle erinevad tõlgendused. Nii sündiski mõte korraldada mitmepäevane muinasajafestival, mis sai nimeks MütoFest.

Sobivat kohta iidse rahvuskultuuri tutvustamiseks ei olnud vaja pikalt otsida - on ju Kassinurme mägesid oma ürgse maastikuga nimetatud jääaja vabaõhumuuseumiks, mis sedalaadi ürituse läbiviimiseks nagu loodud. Külastajatel on seal mitme päeva jooksul võimalik osa saada erinevatest ettevõtmistest, mis kantud omamaisest, Eesti folkloorist ja mütoloogiast.

Muusikaelamusi pakuvad liivi ansambel Auli, Raud-Ants, Oort ning Paddy's, kes toob kuulajateni keldi päritolu laulu- ja tantsulood. Ka saab festivalil õppida mõõgavõitlust, vibulaskmist, maagiliste eseme valmistamist, rahvalaulu, muistseid tantse ja käsitöökunsti.

Kindlasti on huvipakkuv vaatepilt, kuidas muistsel viisil rammu katsuti, ning kes väljakutseid ei pelga, saab ka ise oma jõudu ja osavust proovile panna.

Auhinnad on kuningriigi väärilised - mõõgaturniiri auhinnaks on muinaseesti klubi Tarbatu pääliku Meelis Säre valmistatud muinasmõõga koopia ehk replica, teistel rammukatsumistel võitjaiks osutuvaile on pannud auhinnad välja keskaja restoran Olde Hansa.

Kel folkloori ja mütoloogia vastu sügavam huvi, on oodatud osa võtma seminaridest. Mare Kõiva, Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna juhataja räägib haldjatest Eesti mütoloogias; Einar Laigna, Keskaja Vaimsuse Keskuse juhendaja valgustab maailma loomise kujutamist erinevates mütoloogiates; Tallinna Ülikooli praktilise filosoofia osakonna juhataja Enn Kasak jutustab legendi Suurest Paugust; Kärt Summatavet, Eesti Kunstiakadeemia professori ja rahvakunsti õppetooli juhataja loeng tutvustab ehetemütoloogiat ning Tõnno Jonuks, Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna teadur juhib kuulajad läbi Eesti ja Läänemere idakalda maade käsitluste Skandinaavia saagades.

Festivali raames toimub ka päriselus rollimäng ehk LARP, mis seob festivali ühtseks tervikuks. Rollimängu käigus elustub muistne Kassinurme kuningriik oma kuninga ja muu juurdekuuluvaga. Kassinurme kuningaks on tuntud muusik, muinasvõitleja ja muidu tore inimene nimega InBoil.

Kui kõht aga vahepeal nurisema hakkab, pakuvad murele leevendust vardas keerlevad sead, lambad ja muud maitsvad pudulojused, keda smooritakse iidsete retseptide järgi.

"Muinasmaa kandev idee ongi Eesti omamütoloogilise maailmapildi elustamine. Teretulnud on kõik Eesti muinas- ja omakultuurihuvilised, kes saavad teemapargi rajatisi oma tegemiste hüveks rakendada," mõtestab ideed Mati Nutt, kes ei hoia kokku ka kiidusõnu kõigile sündmust korraldada aidanuile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing