Internetikasiinodel ähmane tulevik

Raivo Sormunen 14. august 2006, 00:00

Online-hasartmänguturu maht on tõusnud maailmas hinnanguliselt 12 miljardi dollarini (ligi 150 miljardit krooni) ning kasvab väga suure kiirusega. Seetõttu on see meelitanud enda juurde kullaotsijatest investoreid, keda suured aktsiahinna kõikumised rivist välja ei löö ja kes julgevad sektori aktsiatele panustada. Viimaste kuude jooksul on kasiinooperaatorite elu muutunud aga kibedamaks, kuna mitmete riikide seadusandvad jõud on hakanud mängusaitidel kauplemist piirama või seda koguni kuriteoks pidama.

Oma osa on saanud ka Londoni börsi alternatiivnimekirjas Eesti juurtega Playtech, mis on vähem kui viiekuulise börsiajaloo jooksul näinud nii ligi 10% tõusupäevi kui ka pea 30protsendist languspäeva. Samas on internetimängude tarkvara tootja elu võrreldes online-pokkeriteenust pakkuvate firmadega siiski enam-vähem normaalne.

Üks ajaloo mustemaid päevi oli internetikasiinoga seotud firmade aktsiatele teisipäev, 18. juuli, mil USA St. Louisi ringkonna prokurörid esitasid süüdistuse Briti firmale Betonsports Plc ja ta tegevjuhile David Carruthersile väljapressimise ja pettuse tõttu, kinnitades, et firma tegi illegaalse äriga endale raha. Teise otsuse kohaselt tõkestati Betonsportsil tegevus tema põhiturul USAs.

Betonsports peab lisaks tagastama oma USA klientide poolt talle deponeeritud 48,3 miljonit dollarit.

USA Esindajatekoda oli just nädalapäevad enne seda vahejuhtumit kinnitanud meetmed, mis piiravad raha liikumist illegaalsetel mängusaitidel. Uued reeglid muudavad krediitkaardikompaniidele internetikasiinodelt raha kogumise kriminaalseks ja nõuavad finantsinstitutsioonidelt, et nad aitaksid peatada rahaülekanded illegaalsetele mängusaitidele.

USA valitsus suhtub interneti kaudu sõlmitavatesse kihlvedudesse nn 1961. a seaduse alusel kui illegaalsetesse. 1961. aastal vastu võtnud akt keelab telefoniliine kasutada (osa)riikidevaheliseks kihlvedudeks. Seaduseelnõu selgitab veebimängudele rakendatavaid reegleid.

"Online-kasiinooperaatorid on pidanud arvestama riskiga, kui nad oma teenust USAs pakkusid, sest nad teadsid, et see võib ebaseaduslik olla. Neid on siiani rahustanud vaid see, et senini pole hagisid olnud. Nüüd on aga häirekella antud," ütles uudisteagentuurile Bloomberg Anand Doobay advokaadifirmast Peters & Peters.

Analüütikutele paistab, et meetmeid hakatakse tarvitama eelkõige spordikihlvedude sõlmijatele. Doobay arvates peaks USAs tegutsevad Suurbritannia mängufirmad muretsema, kui Ühendriigid hakkavad internetimängusaitide vastu tõeliselt agressiivseid süüdistamismeetmeid tarvitusele võtma.

Canacord Adamsi analüütiku Greg Harrise andmeil on Jay Cohen olnud siiani ainuke inimene USAs, kes pandi 2000. aastal vangi illegaalse veebimänguäri ajamise eest.

Sel nädalal on online-kasiinoturgu ärritanud Saksa meediasse jõudnud kõlakas, et Saksimaa püüab Austria firmalt Bwin ära võtta viimase mängulitsentsi.

Samuti on Bremeni linn käskinud Saksamaa ühel juhtival jalgpalliklubil Werder Bremen koristada oma staadionilt ära viimase sponsoriks oleva Bwini reklaamid, öeldes, et ettevõttel puudub litsents Bremenis äri teha.

Saksimaa ametnike väitel tõkestavad nad tõenäoliselt enne litsentsi tagasivõtmist Bwini tegevust. Bwin ise võib aga minna Saksamaa kõigi kuueteistkümne liidumaa kohtusse, et õiglus jalule seada.

Ebakindlus online-mängufirmade õiguslik-seadusliku tegevuse osas kasvab pidevalt, mistõttu investeerimine antud sektorisse nõuab närvi ja raha, mida pole kahju kaotada.

Mitmete Euroopa riikide valitsused on ähvardanud keelustada mänguoperaatorite tegevuse, kuid Euroopa Komisjon on rakendanud juba seitsme riigi vastu, mis on keelanud võõrriikide sportmänguoperaatorite sisenemise oma turule, seadusest tulenevad meetmed.

Mitme Euroopa Kohtu määruse korral on lotomängufirmadel ja internetikasiinodel Euroopa Liidus samasugused õigused kui teistel teenusepakkujatel. Nii nagu juuksurid ja ehitajaid, nii võivad ka online-hasartmängufirmad põhimõtteliselt pakkuda oma teenuseid terves Euroopa Liidus. Valitsused võivad küll kehtestada piiranguid, kuid need peavad olema kooskõlastatud, proportsionaalsed ja mitte-diskrimineerivad. Praktikas on aga mitmed riigid seadnud välismaistele online-kasiinokorraldajatele tõkkeid, tuues näiteks põhjuseks, et antud turusegment võib kasvatada organiseeritud kuritegevust.

Online-kasiinooperaator PartyGaming otsib praegu võimalusi vähendada oma müügi osakaalu USAs. Ettevõte tegevjuht Mitch Garber peab kasvu väljaspool USAd oma peamiseks prioriteediks ja tahab panustada eelkõige Aasia turule. Ehk ongi tegemist kõige parema turuga, kui ka Euroopa turg problemaatiliseks muutub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing